Çift eğimli beşik tipi çatılarda rüzgarın basınç etkisinin incelenmesi
The Analysis of wind pressure effects on the gabled roofs
  1. Tez No: 85196
  2. Yazar: NURCAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ DAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
ÖZET Yüksek Mühendislik Tezi ÇİFT EĞİMLİ BEŞİK TİPİ ÇATILARDA RÜZGARIN BASINÇ ETKİSİNİN İNCELENMESİ Nurcan YILMAZ Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anahilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Fahri DAĞLI Eylüll999, 179 sayfa Bilindiği gibi çatılar üzerindeki rüzgar etkisi, sebep olacağı hasarlardan dolayı çatı ların dizaynında en etkili parametrelerden biridir. Rüzgar yükü; rüzgarın esme hızı, doğrultusu, yapının geometrisi ve yerden yüksekliğine göre değişir. Rüzgarın fizik sel özelliklerinin değişken olması nedeni ile matematiksel modelleme yapmak çok zor hatta imkansızdır, bu yüzden deneysel çalışmalar tercih edilmelidir. Bu çalışmada, yapıların çift eğimli beşik tipi çatılan üzerinde rüzgarın basınç etkisinin incelenmesi ele alınmıştır. Bunun için; rüzgarın çatı üzerindeki basmanın çevre basıncına göre değişimini gözlemek amacıyla, aynı ve değişik eğimli çanlar XXIÖZET (devam edbrofl m s ele alınarak değişik doğrultularda esen rüzgar hızlan için bir seri deneyler yapılmıştır. Deneylerin yapılması için 300x300 mm. kapalı test odalı, açık devreli, ses altı (subsonic) TE54 Rüzgar Tüneli kullanılmıştır. Basınçlar 24 sütunlu bir manometre ile ölçülmüştür. Ayrıca akım yapısı duman görünürlülük testi ile görüntülenmiştir. Anahtar sözcükler : Eğimli çanlar, rüzgar basıncı, alan-ortalama basınç katsayısı, yersel basmç katsayısı Bilim Kodu : 625.04.03 XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master of Science Thesis THE ANALYSIS OF WIND PRESSURE EFFECTS ON THE GABLED ROOFS Nurcan YILMAZ Zonguldak Karaelmas University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering Thesis Advisor: Prof. Dr. Fahri DAGLI September 1999, 179 pages It is known that, the effect of wind is one of the important design parameter since the most of the deformation on roof surfaces has been occurring from its effect. Wind load changes due to direction and velocity of wind, geometrical construction and hight of the roof from the ground. Because of varying physical properties of wind it is very difiiicult or even impossible to construct and solve a mathematical model; therefore, experiments should be prefered. Tn this study the effect of wind pressure on gabled roofs are examined. Therefore, by considering the roofs with similar and different slope (windward roof slope and leeward roof slope), a series of experiments have been conducted with the aim of observing the variation of wind pressure on the roof surface with respect to surrounding pressure for velocities of wind blowing at the various directions.ABSTRACT (continued) Open circuit, 300x300 mm closed test section subsonic TE54 wind tunnel has been used for carrying out the experiments. Pressures have been measured on a manometer which is consist of 24 columns. Furthermore the flow field has been observed by smoke visualization test. Key words : Gabled roofs, wind pressure, mean pressure coefficents, local pressure coefficents. Science codes : 625.04.03 VI