İşbirlikçi öğrenme destek programının 60-72 aylık çocukların problem çözme ve sosyal becerilerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of collaborative learning support program on problem solving and social skills of 60-72 month-old children
  1. Tez No: 851969
  2. Yazar: NİHAN UZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN BARAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
İşbirlikçi Öğrenme Destek Programı'nın 60-72 aylık çocukların problem çözme ve sosyal becerilerine etkisinin belirlenmesinin amaçlandığı bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden“Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen”kullanılmıştır. Araştırmaya 41 çocuk dahil edilmiştir. Dahil edilen 41 çocuğun 21'i deney, 20'si kontrol grubunda bulunmaktadır. Araştırmanın verileri; Problem Çözme Becerisi Ölçeği ve Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği- Ebeveyn Formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda 60-72 aylık çocuklara haftada iki gün, 09.00-12.00 saatleri arasında olmak üzere sekiz hafta boyunca İşbirlikçi Öğrenme Destek Programı uygulanmıştır. Programın etkililiğini değerlendirmek için ön test – son test ve kalıcılık testi sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları; İşbirlikçi Öğrenme Destek Programı'nın çocukların problem çözme becerileri ve sosyal becerileri üzerinde olumlu katkıları olduğunu ortaya koymuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda ailelere, alanda çalışan uzmanlara ve araştırmacılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study;“Quasi-Experimental Design with Pretest-Posttest Control Group”, one of the quantitative research methods, was used in the research that aimed to determine the effect of the Collaborative Learning Support Program on the problem solving and social skills of 60-72 month old children. A total of 41 childrens including 21 in the experimental group and 20 in the control group were included in the study. In this study;“Quasi-Experimental Design with Pretest-Posttest Control Group”, one of the quantitative research methods, was used in the research that aimed to determine the effect of the Collaborative Learning Support Program on the problem solving and social skills of 60-72 month old children. In line with the purpose of the research, the Collaborative Learning Support Program was applied to children aged 60-72 months, two days a week for eight weeks. To evaluate the effectiveness of the program, pre-test - post-test and retention tests were compared. The results of the research; It has been observed that the Collaborative Learning Support Program has positive contributions to children's problem-solving skills and social skills, and these positive contributions reveal a statistically significant difference. In line with the findings obtained as a result of the research, suggestions were made to families, experts working in the field and researchers.