Koronoid proses hiperplazisine bağlı mandibular hipomobilitesi olan hastalarda koronoidektomi sonrası ağız açıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of mouth opening after coronoidectomy in patients with mandibular hipomobility due to coronoid process hyperplasia
- Tez No: 851975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK BOYLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş: Koronoid prosesin uzamasının etiyopatogenezi henüz açıklığa kavuşmamıştır ve henüz bu aşırı büyümeyi açıklayan hiçbir mekanizma bulunamamıştır. Koronoid proses hiperplazisi, koronoid prosesin zigomatik arka çarpmasıyla ağız açıklığının sınırlanmasına neden olur. Bu çalışmanın amacı, koronoid proses hiperplazisi tanılı hastalardan teşhis ve planlama için alınan konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) görüntüleri kullanılarak koronoid prosesin maksimum ağız açıklığına olan etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bilateral koronoid hiperplazisi olan, yaşları 18-60 arasında değişen 10 hasta'nın KIBT görüntüleri her üç kesitte incelenip, operasyon sonrası ölçülen maksimum ağız açıklığı miktarlarına etkisi retrospektif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objectives: The ethiopathogenesis of coronoid process elongation remains unclear and no mechanism has yet been found to explain this overgrowth. Coronoid process hyperplasia is caused by the zygomatic posterior impingement of the coronoid process, resulting in a restricted mouth opening. The aim of this study was to evaluate the effect of the length of the coronoid process on maximum mouth opening using cone beam computed tomography (CBCT) images from patients with coronoid process hyperplasia for diagnosis and planning. Materials and Methods: CBCT images of 10 patients with bilateral coronoid hyperplasia, aged 18-60 years, were analyzed in all three sections and the effect of the length of the coronoid process on the maximum mouth opening measured postoperatively was evaluated retrospectively.