Sınıf 2 malokluzyonlarda kullanılan aktivatör ve aktivatör - high pull headgear uygulamalarının mandibula üzerindeki etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar metodu ile incelenmesi
Evaluation of the effects of class 2 activator and class 2 activator - high pull headgear combination on the mandible with three dimensional finite element method
- Tez No: 171477
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER DARENDELİLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf 2 aktivatör ve Teuscher apareylerinin mandibulanın dentoalveoler ve iskeletsel komponentleri üzerindeki etkilerinin 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi ile incelenmesidir. Bu çalışmada, genç bir insan mandibulası 1,25 mm sıklıkla taranarak CT verileri elde edilmiştir. Bu datalar bilgisayara aktarılmış ve Proengineer programı kullanılarak katı mandibuler model bilgisayar ortamında tekrar oluşturulmuştur. MSC Marc K 7.2/ Mentat 2003 yazılımı kullanılarak, bu katı matematiksel model tetrahedral elemanlardan oluşan parçalara ayrılmıştır ve 3 boyutlu sonlu sayıda elemana sahip mandibula modeli oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan mandibular modelde 113,837 eleman ve 22,766 düğüm noktası bulunmaktadır. Çiğneme kas kuvvetleri oluşturulan 3 boyutlu mandibular modele anatomik yapışma noktalarından tanımlanmıştır. Kas kuvvetleri için daha önceki çalışmalardan elde edilen kesici dişlerin tetatet konumundaki değerler kullanılmıştır. Sınıf 2 aktivatörün etkilerinin incelenebilmesi için, bu apareyin mandibulaya oturan alt kısmı bilgisayar ortamında oluşturulmuş ve mandibula üzerine yerleştirilmiştir. Teuscher modeli de aynı şekilde oluşturulmuş ve 350N'luk ekstraoral kuvvet sınıf 2 aktivatörün orta kısmından kondile doğru yönlendirilmiştir. Sonlu elemanlar stres analizi ile mandibula üzerinde oluşan gerilme dağılımı sadece çiğneme kas kuvvetleri etkirken, aktivatör uygulanırken ve Teuscher aygıtı uygulanırken hesaplanmıştır.-190- Her iki fonksiyonel aygıtın da mandibulada aynı bölgelerde, aynı genişlikte alanları etkilediği ve aynı büyüklükte gerilme oluşturduğu bulunmuştur. En fazla gerilme oluşan bölgelerin çiğneme kaslarının yapıştığı alanlara yakın bölgeler olduğu gözlemlenmiştir. Koronoid çıkıntının üst kısmı ve angulus mandibula, gerilme ve gerinimin en yüksek değerlerinin izlendiği bölgelerdir. Aparey uygulanmamış mandibuler modelle, fonksiyonel ortopedik aygıtların uygulandığı her iki model karşılaştırıldığında, gerilme biriken bölgelerin aynı yerler olduğu saptanmıştır. Sınıf 2 aktivatör ve Teuscher apareyleri uygulanmış modellerde izlenen gerilme ve gerinim bölgelerindeki maksimum değerlerin, aparey uygulanmamış modeldekinden oldukça fazla olduğu gözlemlenmiştir. Diğer bir farklılık ise, etkilenen bölgelerin boyutlarıdır. Teuscher ve sınıf 2 aktivatör uygulanmış modellerdeki etkilenim alanları, dinlenim konumundaki mandibuler modeldekinden daha geniştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of Class 2 activator and Teuscher appliances to the mandible with the help of three dimensional finite element stress analysis. In this research, the CT images with a thickness of 1,25 mm of each were obtained from a young human mandible. The images were transferred to a PC and the solid mandibular model was reconstructed by using Proengineeer program. MSC Marc K 7.2/ Mentat 2003 software were used to divide the solid mandibular model into tetrahedral elements and a 3 dimensional finite element model of the mandible was constructed. The model consisted of 113,837 elements and 22,766 nodes. The masticatory muscle forces were directed to the mandible from their original anatomic attachment regions. The magnitudes of the muscle forces when the maxillary and the mandibular incisors were at edge-to-edge position were obtained from the previous studies. In order to investigate the effects of the Class 2 activator, a 3-dimensional model of the lower part of this appliance was constructed and fixed on the mandibular model. The Teuscher model was established as described and an extraoral traction force of 350N was directed from the mid-part of the Class 2 activator to the top of the mandibular condyle. Stress distribution within the mandible had been calculated for evaluating the force applied by the masticatory muscles and during use of class 2 activator and Teuscher appliances. It is found out that both of the functional appliances effected the same regions of the mandible and the stress magnitudes and the width of the effected regions were-192- exactly the same. It must be stressed out that the regions that were near to the muscle attachment areas were effected the most. Upper part of processus coronoideus and angulus mandibula are the regions that the top values for stress and strain were calculated. When the effects of the two functional appliances to the mandible were compared with the mandibular model with no appliances effecting on, it could be seen that the stressed regions were the same. One difference is the maximum magnitudes of the stress and strain which were observed quite more in the Class 2 activator and Teuscher applied mandibular models. Another difference was the size of the effected regions. These regions were wider in the Teuscher and Class 2 activator applied models when compared with the mandible in resting position.