Ovulasyon indüksiyonunun, polikistik over sendromu oluşturulan sıçanlardaki PI3K/AKT sinyal yolağına ve miRNA ekspresyonuna etkisi
Effect of ovulation induction on PI3K/AKT signaling pathway and miRNA expression in rats with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 851995
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Polikistik over sendromu (PCOS), dünya genelinde üreme çağındaki kadınların %4-21'ini etkileyen, infertilite nedeni olan, metabolik bozukluklar ile karakterizedir. miRNA ekspresyonlarının değişmesinin serviks kanseri, endometriozis, zayıf ovaryum yanıtı ve kardiyovasküler hastalıklara katkıda bulunur. Bu yüzden bazı miRNA'lar, PCOS'ta anormal metabolizma, bozulmuş oosit kalitesi ve düşük endometrial reseptivite için yeni biyobelirteçler olabileceği bulunmuştur. Bu çalışmada amacımız ovulasyon indüksiyonunun, PCOS hastalarındaki PI3K-AKT sinyal yolağına ve miRNA ekspresyonuna etkisini incelemektir. 28 Sprague Dawley erişkin dişi sıçanlar rastgele 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubu yalnızca 25 gün boyunca %0.9 izotonik soydum klorür (1mg/kg) ile gavaj uygulanırken, PCOS ve PCOS+OI gruplarına 25 gün boyunca (1mg/kg) Letrozol gavaj yoluyla uygulandı. Ovulasyon indüksiyonu sağlanması için 25. gün 150-300 IU/kg gebe kısrak serum gonadotropini intraperitoneal enjeksiyonuyla süperovülasyon yapıldı. 48 saat sonra 150-300 IU/kg insan koryonik gonadotropini (hCG) intraperitoneal olarak verildi. Kan FSH, östrojen ve testosteron düzeyleri ELİSA yöntemiyle incelendi. Ovaryum dokuları histopatolojik olark değerlendirildi. İmmünohistokimyasal olarak PI3K/AKT yolağı değerlendirilmesi, miR-451a, miR-33b-5p, miR-378a-5p, miR-486-5p miR-140, miR-320a ekspresyonları RT-PCR yöntemiyle belirlendi. Çalışmamızda vajinal smear bulguları, kan hormon düzeyleri deneysel PCOS modeli oluşturduğumuzu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is characterized by metabolic disorders that affect 4-21% of women of reproductive age and is a cause of infertility. Altered miRNA expression contributes to cervical cancer, endometriosis, poor ovarian response and cardiovascular disease. Therefore, some miRNAs have been found to be novel biomarkers for abnormal metabolism, impaired oocyte quality and reduced endometrial receptivity in PCOS. The aim of this study was to investigate the effect of ovulation induction on PI3K-Akt signaling pathway and miRNA expression in PCOS patients. 28 Sprague Dawley adult female rats were randomly divided into 3 groups. The control group received only 0.9% isotonic 0.9% soydum chloride (1mg/kg) by gavage for 25 days, while PCOS and PCOS+Ovulation induction (PCOS+OI) groups received Letrozole at a dose of 1mg/kg by gavage for 25 days. For ovulation induction, superovulation was performed by intraperitoneal injection of 150-300 IU/kg pregnant mare serum gonadotropin on the 25th day. After 48 hours, 150-300 IU/kg human chorionic gonadotropin (hCG) was given intraperitoneally. Blood FSH, estrogen and testosterone levels were analyzed by ELISA method. Ovarian tissues were evaluated histopathologically. PI3K/AKT pathway was evaluated immunohistochemically and miRNA-451a, miRNA-33b-5p, miRNA-378a-5p, miRNA-486-5p, miRNA-140, miRNA-320a expressions were determined by RT-PCR method. In our study, vaginal smear findings and blood hormone levels showed that we created an experimental PCOS model.