Kamu diplomasisi bağlamında sağlık diplomasisi: COVID-19 pandemi sürecinde Türkiye'nin sağlık diplomasisi
Health diplomacy in the context of public diplomacy: Turkey's health diplomacy during the COVID-19 pandemic
- Tez No: 852013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE ASLI SANCAR DEMREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Stratejik İletişim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Günümüzün önemli kavramlarından birisi olan sağlık diplomasisi, bir kamu diplomasisi aracı olarak ele alınmaktadır. Sağlık diplomasisi çalışmaları normal dönemlerde de birçok ülke tarafından çeşitli şekilde uygulanırken, özellikle Covid-19 pandemisi gibi sağlık krizi dönemlerinde hayati önem kazanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin Covid-19 döneminde bir kamu diplomasisi aracı olarak sağlık diplomasisi uygulamalarını incelemek ve nitel bir veri toplama yöntemi olarak derinlemesine görüşmeler ile sağlık iletişimi, kamu diplomasisi ve sağlık diplomasisi ile ilişkili meslek gruplarına sahip kişiler ile çalışma sorularını test etmektir. Çalışmanın amacına uygun olarak, belirtilen yöntem üzerinden 10 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Görüşmeler online olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme cevapları betimsel yöntem ile analiz edilmiştir. Çözümleme sonucu elde edilen bulgular üzerinden hipotezler test edilmiştir. Katılımcıların çalışmanın birinci sorusu olan;“Türkiye'nin sağlık diplomasisi faaliyetleri dış politika amaçları ile uyumlu mudur?”sorusuna uyumludur yanıtı verdiği görülmüştür. Ancak çalışmanın ikinci sorusu olan“Covid-19 sürecinde Türkiye'nin sağlık diplomasisi faaliyetleri hangi ülke veya coğrafi bölgeler üzerinde yoğunlaşmaktadır? Ya da böyle bir yoğunlaşamadan bahsedilebilir mi?”sorusuna bölgesel yoğunlaşma olmadığı yönünde cevap vermişlerdir. Katılımcılar Türkiye'nin Covid-19 dönemi sağlık diplomasisi uygulamalarını, Türkiye'nin mevcut birçok farklı dış politikası üzerinden yorumlayarak doğrulamıştır. Ancak sağlık diplomasisi uygulamalarında Türkiye'nin coğrafi yakınlık faktörünü değil talep ve ihtiyaç faktörünü baz aldığını vurgulamışlardır. Sağlık diplomasisi Türkiye için gelişime açık bir alandır. Henüz konuyla ilgili sınırlı akademik çalışma bulunmasına rağmen, Covid-19 dönemi Türkiye'nin sağlık diplomasisi üzerine ilerleyen dönemde akademik çalışmaların artacağı ve derinleşeceği ön görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Health diplomacy, one of today's important concepts, is considered as a public diplomacy tool. While health diplomacy studies are implemented in various ways by many countries in normal periods, they gain vital importance especially in times of health crisis such as the Covid-19 pandemic. This study aims to examine Turkey's health diplomacy practices as a public diplomacy tool during the Covid-19 period and to test the study questions with people from professional groups related to health communication, public diplomacy, and health diplomacy through in-depth interviews as a qualitative data collection method. For the study, interviews were conducted with 10 people using the specified method. The interviews were held online. A semi-structured interview form was used to collect data. Interview answers were analyzed using the descriptive method. Hypotheses were tested based on the findings obtained as a result of the analysis. The participants answered the study's first question:“Are Turkey's health diplomacy activities compatible with foreign policy objectives?”It has been seen that the answer to the question is compatible. However, the second question of the study is“Which countries or geographical regions do Turkey's health diplomacy activities focus on during the Covid-19 process?”Or can we talk about such a concentration? They answered the question that there is no regional concentration. Participants confirmed Turkey's COVID-19 period health diplomacy practices by interpreting them through Turkey's many existing foreign policies. However, they emphasized that Turkey's health diplomacy practices are based on demand and need, not geographical proximity. Health diplomacy is an area open to development for Turkey. Although there are limited academic studies on the subject yet, it is anticipated that academic studies on Turkey's health diplomacy in the Covid-19 period will increase and deepen in the coming period.