Rekabet hukuku kapsamında hâkim durumdaki karma (Hibrit) e-pazaryerlerinin kendini kayırma 'Sorunu' ve pozitif hukuk düzenlemeleri
The 'Problem' of self-preferencing of dominant mixed (Hybrid) e-marketplaces under competition law and positive law regulations
  1. Tez No: 852015
  2. Yazar: AYŞE ECEMGÜL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. HALİL ALİ DURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
E-pazaryerlerinin elinde bulundurdukları güç ile zaman içerisinde kendilerinin de ürün satışı ve/veya hizmet veren olarak kendi pazaryerine rakip rolü ile dahil olması durumunda karma E-Pazaryerleri oluşmaktadır. İlgili karma E-Pazaryerleri de kendi ürün ve/veya hizmetini ön plana çıkararak kedini kayırma/kendini önceleme eylemini gerçekleştirebilirler. Bu sebeple kendini kayırma eylemi ilk bakışta yasaklanması gereken bir 'sorun' mudur yoksa belirli kurallar çerçevesinde incelenmesi gereken bir 'endişe' midir sorularına hem E-ticaret mevzuatı hem de 4054 Sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun düzenlemeleri kapsamında inceleme yapılmaktadır. Böylece söz konusu çalışma kendini kayırma sorunun nasıl ve ne ölçüde incelenmesi gereken bir eylem olduğunu ele almayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mixed e-marketplaces are formed when e-marketplaces, with the power they hold, become involved in the role of competitors to their own marketplace as product sellers and/or service providers over time. These mixed E-marketplaces may also perform the act of self-preferencing by prioritizing their own products and/or services. For this reason, the questions of whether the act of self-preferencing is a 'problem' that should be prohibited at first glance or a 'concern' that should be examined within the framework of certain rules are examined within the scope of both the E-commerce legislation and the regulations of the Law No. 4054 on the Protection of Competition. Thus, this study aims to address how and to what extent the problem of self-pereferencing is an action that should be examined.