Ergenlerde tinnitusun anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
The relationship of tinnitus with anxiety and depression in adolescents
- Tez No: 852016
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tinnitus, işitsel uyarım olmaksızın kulakta veya kafada algılanan ses olarak tanımlanabilir. Tinnitusun çeşitli sınıflandırmaları vardır ve bunlar temel olarak objektif ve subjektif tinnitus olarak ikiye ayrılır. Subjektif tinnitus sadece hastanın kendisi tarafından duyulurken, objektif tinnitus hem hasta hem de muayene eden kişi tarafından duyulur. Tinnitus genellikle yaşlılarda işitme kaybının bir yan etkisi olarak görülmüştür, ancak araştırmalar tinnitusla karşı karşıya kalan kişi sayısının çok daha fazla olduğunu ve çocuklar ve ergenler de dahil olmak üzere tüm yaş gruplarını kapsadığını göstermiştir. Tinnitus ile anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki, genellikle depresif eğilimleri olan kişilerde tinnitusun depresyonu tetiklemesi olarak görülür. Tinnitusun değerlendirilmesi ve tedavisinde depresyon ve anksiyete bozuklukları gibi psikiyatrik bozuklukların da ele alınması ve tedavinin bunlar üzerindeki etkilerinin araştırılması önemlidir. Bu nedenle, tinnitusun tanı ve tedavisinde çok boyutlu bir psikiyatrik ve akustik değerlendirme gereklidir. Bu çalışmanın amacı ergen tinnitus hastalarında anksiyete ve depresyon arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Tinnitus can be defined as a sound that a person perceives in the ear or head without auditory stimulation. There are various classifications of tinnitus, but it is mainly classified into objective tinnitus and subjective tinnitus. Subjective tinnitus is heard only by the patient himself/herself, while objective tinnitus is heard by both the patient and the examiner. While tinnitus has generally been considered a side effect of hearing loss in the elderly, studies have shown that the number of people facing tinnitus is much greater and extends to all age groups, including children and adolescents. Regarding the relationship between tinnitus and anxiety and depression, the common view is that tinnitus can trigger depression in individuals with depressive tendencies. In the evaluation and treatment of tinnitus, it is also important to focus on psychiatric disorders such as depression and anxiety and to examine the effectiveness of treatment for these conditions. Therefore, the diagnostic and treatment process for tinnitus should include both psychiatric and acoustic evaluations from multiple perspectives. The purpose of this study was to evaluate the relationship between anxiety and depression in adolescents with tinnitus