Antik Dönemden günümüze taş heykellerde tamamlama
Completion of stone sculptures from Ancient times to the present
- Tez No: 852033
- Danışmanlar: PROF. ARZU ATIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Binlerce yıldan bu yana, insanın duygularını, düşüncelerini ve yaşam biçimini gösteren heykeltıraşlık eserleri yapılmıştır. Doğal malzemeler başta olmak üzere (ahşap, taş, kireçtaşı, kil, metal vb.), günümüzde çok çeşitli malzemelerden (plastik, akrilik gibi) heykeller yapılmaktadır. Taş malzeme, doğal ve dayanıklı olması nedeniyle Prehistorik Dönem'den bu yana yaygın olarak kullanılmıştır. Taş heykellerin bazı durumlarda tamamlanması gerekmektedir. Eserler parçalanmış, kırılmış, çatlamış ve yapıldıkları malzeme çeşitli nedenlerle (bulunduğu alan, iklim, yer hareketleri ve vandalizm gibi) bozulmaya uğramış olabilmektedir. Antik Dönem'den bu yana heykellerin onarımı yapılmıştır. Tamamlama çalışmaları koruma, statik ve ve estetik amaçlı olabilmektedir. Özellikle eski eserlerin bütünlüğünün sağlanmasında stil, dönem ve sanatçı özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Günümüzde bütün bu çalışmalar kültür varlıkları koruma ve onarım uzmanları tarafından disiplinlerarası olarak yürütülmektedir. Ülkemizde TC Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda, tarih öncesi ya da tarihi dönemlere ait kültür varlıklarının ve güzel sanatlarla ilgili eserlerin korunmasıyla ilgili onarım ve restorasyon işleri ile korunma alanları tanımlanmıştır. Kültür varlıklarının korunması, dünya mirasının gelecek nesillere aktarılması açısından son derece önemlidir. UNESCO'nun 1954 ve 1970 tarihli anlaşmaları 134 ülke tarafından benimsenmiştir. Türkiye'de, korumacılık alanında yapılan çalışmalar son otuz yılda artmıştır. Bu çalışmanın amacı Antik Dönem'den günümüze taş heykellerin tamamlanma çalışmalarının (temel ilkeler, teknikler ve uygulamalar) incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Tamamlama çalışmaları çeşitli örneklerle sunulmaya çalışılmıştır. Tüm insanlığa ait ve aynı zamanda korunması gerekli taşınabilir kültür varlıkları arasında sayılan heykeltıraşlık eserleri, çeşitli koşullara bağlı olarak (doğal ya da insan eliyle) zarar görebilmektedir. Bunun önlenmesi amacıyla bazen heykellerin tamamlanması gerekir.
Özet (Çeviri)
For thousands of years, works of sculpture have been made that show people's emotions, thoughts and lifestyle. Nowadays, sculptures are made from a wide variety of materials (such as plastic, acrylic), especially natural materials (wood, stone, limestone, clay, metal, etc.). Stone material has been widely used since the Prehistoric Period because it is natural and durable. Stone sculptures need to be completed in some cases. Artifacts may be fragmented, broken or cracked, and the material from which they are made may deteriorate for various reasons (such as the area where they are located, climate, ground movements and vandalism). Statues have been repaired since ancient times. Completion works may be for conservation and aesthetic purposes. Especially in ensuring the integrity of ancient works, it is necessary to know the style, period and artist characteristics. Today, all these studies are carried out interdisciplinarily by cultural heritage conservation and restoration experts. In our country, repair and restoration works and conservation areas related to the protection of cultural assets and fine arts belonging to prehistoric or historical periods are defined in the Law on the Protection of Cultural and Natural Assets of the Republic of Turkey. Preserving cultural assets is extremely important in terms of transferring world heritage to future generations. UNESCO's agreements dated 1954 and 1970 were adopted by 134 countries. In Turkey, studies in the field of protectionism have increased in the last thirty years. The aim of this study is to examine and evaluate the completion works (basic principles, techniques and practices) of stone sculptures from the Ancient Period to the present. It has been tried to be presented with various examples of completion works. Statues, which belong to all humanity and are considered among the portable cultural assets that need to be protected, can be damaged (naturally or by human hands) depending on various conditions. To prevent this, sometimes sculptures need to be completed.