Avrupa Birliği, Türk ve Azerbaycan hukukunda çocuk hakları
Child rights in the European Union, Turkish and Azerbaijani legal systems
- Tez No: 852050
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çocuk hakları son asırlarda ortaya çıkan konu olmasıyla beraber sıkça gündeme gelen bir konudur. Çünkü birçok devletler bu konuyla alakalı birçok işlemler yapsa da çocuk haklarının tam olarak korunduğu söylenemez. Çocuklar yetişkinlerden daha çok korunmaya ihtiyaç duyuyorlar. Çocukları koruyan hukuki mekanizmaların tam olarak oluşturulması ise çok zor bir prosedürdür. Yüksek lisans tez konumda ise çocuk haklarının Avrupa Birliği, Türk ve Azerbaycan hukukunda tam olarak nasıl işlendiğinden bahsedeceğim. Yüksek lisans tezimde araştırıp incelediğim konulara Avrupa Birliği, Türk ve Azerbaycan hukukunda çocuk haklarının korunmasını, dünyadaki yaşanan çocuk hakları ihlallerini, bu ihlalleri önlemenin yollarını ve çocuk haklarıyla ilgili birçok diğer konuları dahil edeceğim.
Özet (Çeviri)
Child rights, although emerging as a prominent topic in the past century, remain a subject frequently discussed today. Despite numerous efforts by various states to address this issue, it cannot be confidently stated that child rights are fully protected. Children require more protection than adults, and establishing a comprehensive legal framework to safeguard their rights is a challenging process. In my master's thesis, I will delve into the implementation of child rights in the European Union, Turkish, and Azerbaijani legal systems. The research and analysis I conduct will encompass the protection of child rights in these legal contexts, global instances of child rights violations, methods to prevent such violations, and various other topics related to child rights.