İnsan ve çevre ünitesi için geliştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin yaşam becerilerine etkisi üzerine bir inceleme
An investigation of the effect of STEM activities developed for the human and environment unit on the life skills of 5th grade secondary school students
  1. Tez No: 852053
  2. Yazar: MELİKE BORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, Fen Bilimleri dersi İnsan ve Çevre ünitesi için geliştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin yaşam becerilerinden olan karar verme becerileri ve iletişim becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden olan deneysel araştırma modellerinden“Ön Test – Son Test Eşleştirilmiş Kontrol Gruplu Yarı Deneysel Desen”modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışma grubu olarak 2021- 2022 eğitim öğretim yılında Adana ili Yüreğir ilçesinde bulunan bir devlet okulunda öğrenim gören 60 beşinci sınıf öğrencisi seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak öğrencilerin karar verme becerilerini ölçmek için“Karar Verme Becerileri Ölçeği”, iletişim becerilerini ölçmek için ise“İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin uygulanmasından elde edilen veriler SPSS 23.0 programı kullanılarak analizleri yapılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler ve t-testi kullanılmıştır. İnsan ve Çevre ünitesi için geliştirilen STEM etkinlikleriyle eğitim gören beşinci sınıf öğrencilerinin Karar Verme Becerileri Ölçeği ön test son test puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır. Ancak geliştirilen STEM etkinliklerinin deney grubu öğrencilerinin İletişim Becerilerini Değerlendirme Ölçeği ön test son test puanları karşılaştırıldığında anlamlı bir fark olmadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda İnsan ve Çevre Ünitesi için geliştirilen STEM etkinliklerinin ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin karar verme becerilerine etkisinin olduğu, ancak iletişim becerileri üzerinde etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of STEM activities developed for the Human and Environment unit of the Science course on the decision-making skills and communication skills, which are among the life skills of 5th grade secondary school students. The research was conducted using the Pretest - Posttest Matched Control Group Quasi-Experimental Design model, which is one of the experimental research models of quantitative research methods. 60 5th grade students studying at a public school in Yüreğir district of Adana in the 2021-2022 academic year were selected as the study group. As a data collection tool in the research,“Decision Making Skills Scale”was used to measure students decision-making skills, and“Communication Skills Evaluation Scale”was used to measure communication skills. The data obtained from the application of the scales were analyzed using the SPSS 23.0 program. Descriptive statistics and T-test were calculated to analyze the data. It was concluded that there was a significant difference when the decision-making skills scale pre-test and post-test scores of 5th grade students educated with STEM activities developed for the Human and Environment unit were compared. However, when the pre-test and post-test scores of the experimental group students' Communication Skills Assessment Scale pre-test and post-test scores of the developed STEM activities were compared, it was found that there was no significant difference.As a result of the research, it was revealed that STEM activities developed for the Human and Environment unit had an effect on the decision making skills of 5th grade secondary school students, but had no effect on their communication skills.