Uluslararası silahlı çatışmalar hukukunda savaş esirlerinin korunması
Treatment of prisoners of war in the international law of armed confliscts
- Tez No: 852052
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR SAMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Silahlı çatışmalar sırasında en çok zarar gören kişi gruplarından biri de savaş esirleridir. Tarih boyunca esir alınan savaşçıların öldürülmeleri, köleleştirilmeleri ya da fidye karşılığı serbest bırakılmaları gibi insanlık dışı çeşitli muamelelere tâbi tutuldukları bilinmektedir. Günümüzde gelinen aşamada ise savaş esirlerinin korunmasına ilişkin uluslararası hukuk kuralları geliştirilerek onlara karşı insani muamele gösterilmesi ilkesi benimsenmiştir. Çalışmamızda savaş esirlerinin korunmasına ilişkin insancıl hukuk kuralları ele alınmaktadır. Bu kapsamda başta Savaş Esirlerine Yapılacak Muameleye İlişkin Cenevre Sözleşmesi olmak üzere 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleri ve Ek Protokol Ⅰ'in savaş esirlerine yapılacak muameleye ilişkin hükümleri incelenerek bunların uygulanmasına ilişkin örneklere yer verilmektedir. Böylece bahse konu düzenlemelerin varlığının ve çatışma taraflarınca gerektiği gibi uygulanmasının, savaş esirlerinin hayatta kalabilmeleri ve şeref ve haysiyetlerini koruyabilmeleri için ne kadar önemli olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde savaş, kuvvet kullanma ve silahlı çatışma kavramları ile silahlı çatışma türleri açıklanmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde, savaşçı ve savaşçı olmayan ayrımı yapılarak silahlı çatışmalar sırasında alıkonulan kişilerden savaş esiri statüsünün kimlere tanınacağı ile bu statünün nasıl sona ereceği ele alınmaktadır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, savaş esiri statüsünün sağladığı korumaya ilişkin kurallar ve bu kuralların ihlali durumunda sorumluluk konuları ile ilgili açıklamalar yapılmaktadır. Bu kurallar, her koşulda ve durumda uygulanması gereken genel düzenlemeler ile bazı durum ve koşullarda uygulanması gereken özel düzenlemeler olarak gruplandırılarak değerlendirilmiştir. Bu kuralların ihlali durumunda ise devletlerin uluslararası sorumluluğu ve kişilerin uluslararası cezai sorumluluğu hakkında açıklamalarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the groups of people who suffer the most during armed conflicts is prisoners of war. Throughout history, it is known that captured fighters have been subjected to various inhumane treatments, such as being killed, enslaved or released in exchange for ransom. At present, the rules of international law regarding the protection of prisoners of war have been developed and the principle of humane treatment has been adopted. In our study, the rules of humanitarian law regarding the protection of prisoners of war are discussed. In this context, the provisions of the 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, in particular the Geneva Convention on the Treatment of Prisoners of War, regarding the treatment of prisoners of war is examined and examples of situations regarding their implementation are covered. Thus, It has been tried to reveal how important the existence of such arrangements and their proper implementation by the parties to the conflict ensures the survival of prisoners of war and to protect their honor and dignity. Our study consists of three parts. In the first part, the concepts of war, use of force and armed conflict as well as the types of armed conflict are explained. In the second part, by making a distinction between combatants and noncombatants, It is discussed who will be granted the status of prisoners of war among the people detained during armed conflicts and how this status will end. In the third part, the rules regarding the protection provided by the prisoner of war status and the issues of responsibility in case of violation of these rules are explained. These rules have been evaluated by grouping them as general regulations that should be applied in all conditions and situations, and special regulations that should be applied in some situations and conditions. In case of violation of these rules, explanations have been made about the international responsibility of States and the international criminal liability of individuals.