Yahudilik tarihinde kadın statüsünün değişen görünümleri
Changing views of the status of women in the history of Judaism
- Tez No: 852055
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ŞAH YASDIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada Yahudi kadın statüsünün tarihsel süreçteki değişiminin hangi sebeplerden kaynaklandığı, Yahudi şeriatinin ve hukukun geleneksel kurallarına rağmen dönüşümün nasıl gerçekleştiği ve gelişmeler sırasında hangi engellerle karşılaşıldığı incelenmiştir. Çalışmada özellikle orta çağdan sonraki gelişmelere odaklanılmıştır. Dönemsel araştırma yapılmasının sebebi, toplumu makro düzeyde etkileyen büyük gelişmelerin aşamalı olarak kadın statüsünün nasıl değiştirdiğini ortaya koymak içindir. Bu çerçevede yaptığımız çalışma giriş üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Yahudi kadın statüsünün oluşumu, bu oluşumu hazırlayan etkenler ve oluşan statünün muhafaza edilme çabaları incelenmiş, Yahudiliğin erken dönemindeki kadının durumu ele alınmıştır. İkinci bölümde Yahudi kadının statüsünü zayıflatmaya ve değiştirmeye yönelik girişimler üzerinde durulmuş ve ortaçağdan itibaren yaşanmaya başlayan değişim ve dönüşüm gözden geçirilmiştir. Üçüncü bölümde modern dönem üzerinde odaklanılmış ve statü değişimine karşı ortaya konan tepkiler, statü değişimi sonrası gelişmeler ve günümüzdeki son durum mercek altına alınmıştır. Araştırmamız incelemelerimiz sonunda yaptığımız bir değerlendirmenin yer aldığı sonuç bölümü ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the reasons for the change in the status of Jewish women in the historical process were examined, how the transformation took place despite the traditional rules of Jewish sharia and law, and what obstacles were encountered during the developments. The study particularly focuses on developments after the Middle Ages. The reason for conducting periodic research is to reveal how major developments affecting society at the macro level gradually change the status of women. In this context, our study consists of an introduction, three parts and a conclusion. In the first chapter, the formation of the status of Jewish women, the factors that led to this formation and the efforts to preserve the status were examined, and the situation of women in the early period of Judaism was discussed. In the second part, attempts to weaken and change the status of Jewish women were emphasized and the change and transformation that began to occur since the Middle Ages were reviewed. In the third part, the focus is on the modern period and the reactions to the status change, the developments after the status change and the current situation are examined. Our research was completed with the conclusion section, which includes an evaluation we made at the end of our investigations.