Alkol veya madde kullanım bozukluğu olan bireylerin hastalık yüklerinin ailelerinin iyi oluşları üzerine etkisi
The impact of the disease burden of indiviuals with alcohol or substance abuse disorders on the well-being of their families
- Tez No: 852059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmada; alkol veya madde kullanım bozukluğu olan bireylerin hastalık yüklerinin yakınlarının iyi oluşları üzerine etkileri araştırılmış ve elde edilen bulgular incelenmiştir. Araştırmanın amacı alkol veya madde kullanım bozukluğu tedavisinde 'ailenin' önemi vurgulanarak, planlanacak tedavilerde aile çalışmalarına yoğunlaşılmasını sağlamak ve alkol veya madde kullanım bozukluğu da aile ile ilgili yapılan çalışmalara katkı sunmaktır. Araştırmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bağımlılıkla Mücadele ve Rehabilitasyon Şube Müdürlüğü'ne bağlı Sosyal Uyum Merkezi Sultanbeyli Birimi'nde alkol veya madde kullanım bozukluğu olan yakını için danışmanlık hizmeti alan 47 kadın ve 13 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara veri toplama amacı ile 'Sosyodemografik Bilgi Formu, Hastalık Yükü Değerlendirme Ölçeği ve PERMA Ölçeği' kullanılmıştır. Bu araştırma kapsamında SPSS 27 yazılımı kullanılmıştır. Yapılan araştırmada; alkol veya madde kullanım bozukluğu olan bireyin hastalık yükü ile yakınının iyi oluşu arasında negatif bir ilişki saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde katılımcıların sosyodemografik değişkenlerin ile hastalık yükü ve iyi oluş arasında anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca bireyde alkol veya kullanım bozukluğu olması yakınlarının iyi oluşlarını olumsuz etkilediği, bu sebeple uygulanacak olan tedavi planında ailenin de güçlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research; the effects of the disease burden of individuals with alcohol or substance abuse disorder on the well-being of their relatives were searched and the findings were examined. The aim of the research is to focus on family studies in the treatments to be planned by emphasizing the importance of family in the treatment of alcohol or drug abuse disorder and to contribute to the studies on family with respect to substance abuse disorder. 47 female and 13 male participants who received consultancy service for their relatives with alcohol or substance abuse disorder at the Social Adaptation Center Sultanbeyli Unit affiliated with the Istanbul Metropolitan Municipality Anti-Addiction and Rehabilitation Branch Directorate were included in the research.“Sociodemographic Data Collection Form, Disease Burden Assessment Scale and PERMA Scale”were administered to the participants on the purpose of collecting data. SPSS 27 software was used within the scope of this research. In the research conducted; A negative relationship was detected between the disease burden of the individual with alcohol or substance abuse disorder and the wellbeing of their relatives. When the results were evaluated, it was seen that there were significant differences between the participants' sociodemographic variables and disease burden and well-being. In addition, it has been thought that an individual's alcohol or substance abuse disorder negatively affects the well-being of their relatives, and therefore, the family should also be strengthened in the treatment plan to be applied.