Asistan hekimlerin aşırı iş yükünün tükenmişlik ve stresle başa çıkma üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of excessive workload of assistant physicians on coping with burnout and stress
- Tez No: 852060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEŞEM EROL YAYLA, UZMAN ALİ İHSAN ÇABUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Amaç: Çalışmamızda asistan hekimlerin iş yüklerinin tükenmişlik düzeylerine ve stresle başa çıkma tarzları üzerine etkisini ortaya koymayı amaçlıyoruz. Bununla birlikte asistan hekimlerin çalışma hayatlarında yaşadığı zorluklarla ilgili farkındalık oluşturmayı, çözüm önerileri geliştirmeyi ve çalışma koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte olup 01.05.2023 ile 30.06.2023 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışan 307 asistan hekim arasında gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, çalışma hayatı ve aile yaşamı ile ilgili özellikleri sorgulayan anket uygulanmıştır. Ardından tüm katılımcılara Aşırı İş Yükü Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ) ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği uygulanmıştır. Anket veri formu ve ölçekler google anket ve yüz yüze görüşme olarak yapılmıştır. İstatistiksel hesaplama ve analizler için istatistiksel analiz programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aim to reveal the effect of assistant physicians' workload on their burnout levels and styles of coping with stress, and we also aim to raise awareness about the difficulties experienced by assistant physicians in their working lives, develop solution suggestions and contribute to the improvement of working conditions. Materials and Methods: Our study is cross-sectional and was conducted among 307 assistant physicians working at Adana City Training and Research Hospital between 01.05.2023 and 30.06.2023. A survey was conducted to question the sociodemographic characteristics, working life and family life of the participants. Then, the Work Overload Scale, the Stress Coping Styles Scale and the Maslach Burnout Scale were administered to all participants. The survey data form and scales were conducted via Google survey and face to face interview. A statistical analysis program was used for statistical calculations and analyses.