İlk epizod psikoz hastalarında alkol ve madde kullanımının klinik ve demografik değişkenlere göre incelenmesi
The examinaton of alcohol and substance use at first episode psychosis patients as per demographic and clinical features
- Tez No: 399049
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Psikotik bozukluğu olan bireyler arasında madde kullanımının yaygın olması bu hastalarda tedaviye kötü uyum, hastanede yatış sürelerinin daha uzun olması, hastalık belirtilerinin daha ciddi olması ile ilişkilidir. Madde kullanım bozukluğu öyküsü olan psikotik hastaların şiddet içeren ve suç sayılabilen davranışlar gösterme olasılıkları daha yüksektir. Bu hastalarda intihar ya da ani ölümlerin görülme oranı da daha yüksektir. Bu çalışmada ilk atak psikoz hastalarında madde kullanım örüntülerinin ve sıklığının demografik ve klinik verilere göre araştırılması amaçlanmıştır. Kesitsel, tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmada katılımcılara uygulanmak üzere, bilgilendirilmiş onam formu, sosyodemografik anket formu, alkol, sigara ve madde kullanımı anket formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) ve Calgary Şizofrenide Depresyon Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde ki kare ve T-testi kullanılmıştır.Çalışmaya katılanların sosyodemografik özellikleri incelendiğinde: bireylerin % 46.3'ü (38) kadın, % 53.7'si (44) erkektir. Araştırma grubundaki katılımcıların yaş ortalamaları 27.24±7.15 olarak saptanmıştır. Çalışmaya katılan ilk atak psikoz örnekleminin medeni durumları incelendiğinde bekarların % 63.4 oranla ilk sırada olduğu ve evliler ise %34.1 oranında ikinci sırada olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Prevelance of substance use among the individuals with psychotic disorder is associated with poor adaptation of treatment, longer inpatience, severe symptoms. Individuals with histories of substance use disorders have excessive potentials of showing criminal and violent behaviors. The ratio of suicides and sudden deaths are mor common with those patients. In this study it is aimed to reserach the patterns and frequencies of substance use at first episode psychosis patients according to sociodemographic and clinical variables. It is a cross-sectional and descriptive research. Sociodemographic questionary form, nicotine, alcohol and substance use questionarry form, Positive and Negative Symptom Scale and Calgary Depression Scale for Schizophrenia have been used to be applied on the attends on this research. Chi square and t-test have been used on this data analysis. As the sociodemographic features of the participants are examined; 46.3% (38) of the individuals are female and 53.7 (44) of them are male. The average age of the people on the research group ps determined as 27.24±7.15. as we examine the marital status os the samples; it is observed that single come fitst with a ratio of 63.4% followed by married ones with a ratio of 34.1%.