Anksiyete bozukluğu tanılı hastaların ilişkisel ihtiyaçlar ve evlilik doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between relational needs and marriage satisfaction of patients diagnosed with anxiety disorder
  1. Tez No: 852070
  2. Yazar: ABDULKADİR ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL POLAT OLCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, anksiyete bozukluğu tanısı almış hastaların ilişkisel ihtiyaçları ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde bulunan SANKO Üniversitesi Hastanesi ile Sivas ilinin Merkez ilçesindeki Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Numune Hastanesi'ne başvuran, psikiyatri polikliniğine yönlendirilmiş 142 anksiyete bozukluğu tanılı hasta oluşturdu. Verilerin toplanması amacıyla“Sosyodemografik Veri Formu,”“Beck Anksiyete Ölçeği”(BAÖ),“İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği”(İİDÖ), ve“Evlilik Doyum Ölçeği”(EDÖ) kullanıldı. Veriler, yüz yüze görüşme tekniğiyle toplandı. Analizlerde student t-testi, ikiden fazla grup analizlerinde Oneway ANOVA testi kullanıldı. Değişkenlerden ikiden fazla grubu olanların gruplar arasındaki farklılığın kaynağını belirlemede Post Hoc testlerinden Bonferroni testine başvuruldu. Ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenmesinde Pearson korelasyon testi kullanıldı. Araştırmada yordayıcı etki çoklu doğrusal regresyon analizi kullanıldı. Katılımcıların en küçüğü 22, en büyüğü 65 yaş arasında değişirken, yaş ortalamaları 40,7±10,7 yıl olarak belirlendi. Katılımcılardan 57'si (% 40,1) erkek, 85'i (% 59,9) kadındı. Evlilik yaşlarının ortalaması 24,6±4,9 yıl iken, eşleri ile aralarındaki yaş farkının ortalaması 3,87±2,9 yıl olarak tespit edildi. Çalışmaya dahil edilen katılımcılardan 10'unda (% 7,04) hafif, 21'inde (% 14,79) orta düzeyde, 111'inde (% 78,17) ise şiddetli düzeyde anksiyete olduğu saptandı. Hastaların ölçeklerde aldıkları toplam puan ortalamaları şu şekildedir: BAÖ toplam puanı erkeklerde 32,7±8,8, kadınlarda 33,1±12,2; İİDÖ toplam puanı erkeklerde 60,3±13,5, kadınlarda 62,7±13,6; EDÖ toplam puanı erkeklerde 43,1±11,1, kadınlarda 42,2±10,1. EDÖ toplam ölçek skoru ile destek ve koruma alt ölçek skoru ile İİDÖ toplam ölçek skoru arasında pozitif (doğrusal) yönlü bir ilişki olduğu saptandı. BAÖ toplam ölçek skoru ile cinsellik boyutu ile EDÖ toplam ölçek skorları arasında negatif (ters) yönlü bir ilişki olduğu belirlendi
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationship between the relational needs and marital satisfaction of patients diagnosed with anxiety disorders. The sample of the study consisted of 142 patients diagnosed with anxiety disorders who applied to the psychiatry outpatient clinics of SANKO University Hospital in Şehitkamil district of Gaziantep province and Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital and Numune Hospital in the central district of Sivas province. Data was collected using the“Sociodemographic Data Form,”“Beck Anxiety Scale”(BAS),“Relational Needs Satisfaction Scale”(RNSS), and“Marital Satisfaction Scale”(MSS). Data was collected through face-to-face interviews. Student t-test was used for analysis, and Oneway ANOVA test was used for analyses involving more than two groups. Post Hoc tests, specifically Bonferroni test, were employed to determine the source of differences between groups with more than two levels for variables. Pearson correlation test was used to determine the relationship between scales. Multiple linear regression analysis was used to examine the predictive effect in the research. Participants ranged in age from 22 to 65, with an average age of 40,7±10,7 years. Of the participants, 57 (40,1%) were male and 85 (%59,9) were female. The average duration of marriage was 24,6±4.9 years, and the average age difference between spouses was found to be 3,87±2,9 years. Among the participants included in the study, 10 (%7,04) had mild anxiety, 21 (%14,79) had moderate anxiety, and 111 (%78,17) had severe anxiety. The mean total scores obtained by the patients on the scales were as follows: BAS total score for males was 32,7±8,8, for females was 33,1±12,2; RNSS total score for males was 60,3±13,5 for females was 62,7±13,6; MSS total score for males was 43,1±11,1, for females was 42.2±10,1 A positive (linear) relationship was found between the MSS total scale score and the support and protection sub-scale score and the RNSS total scale score. A negative (inverse) relationship was determined between the BAS total scale score and the sexuality dimension and the MSS total scale scores.