Eritrositlerin fenilefrin aracılı vasküler kasılma yanıtlarına katkısı
Contribution of erythrocytes to phenylephrine-mediated vascular contraction responses
- Tez No: 852071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmayla fenilefrin aracılı vazokonstriksiyonda eritrositlerin etkisinin incelenmesi ve bu etkinin mekanizmasının araştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler: 8-10 haftalık Wistar ırkı albino sıçanlardan elde edilen torasik aorta segmentleri doku banyosuna asılarak, Krebs solüsyonu ve eritrosit süspansiyonu (%40 hematokrit) varlığında fenilefrin (10-9 - 3x10-4 M) konsantrasyon-yanıt eğrileri incelenmiştir. Eritrosit süspansiyonlarını hazırlamak için kan örnekleri 18-45 yaş arası sağlıklı gönüllülerden alınmıştır. Deney protokolleri non-selektif β ve selektif α1 adrenoseptör antagonisti Carvedilol, non-selektif siklooksijenaz inhibitörü İndometazin, Tromboksan A sentaz inhibitörü Dazoxiben, Tromboksan A2 reseptör antagonisti GR 32191B ve Prostaglandin F2α reseptör antagonisti AL 8810 varlığında tekrarlanmıştır. Bu ölçümlerin ardından doku banyosunda alınan örneklerde Tromboksan B2 ve serbest hemoglobin ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the effect of erythrocytes on phenylephrine-mediated vasoconstriction and to investigate the mechanism of this effect. Methods: Thoracic aorta segments obtained from 8-10 week old Wistar albino rats were placed in a tissue bath and phenylephrine (10-9-3x10-4 M) concentration-response curves were examined in the presence of Krebs solution and erythrocyte suspension. Blood samples were taken from healthy volunteers aged 18-45. The protocols were repeated in the presence of adrenoceptor antagonist Carvedilol, non-selective cyclooxygenase inhibitor Indomethacin, Thromboxane synthase inhibitor Dazoxiben, Thromboxane-A2 receptor antagonist GR32191B and Prostaglandin-F2α receptor antagonist AL8810. Following these measurements, Thromboxane-B2 and free hemoglobin measurements were made in the samples taken in the tissue bath.