Otago egzersiz programının toplum içinde yaşayan yaşlılarda diz pozisyon duyusu ve mobilite üzerine etkisi
The effect of otago exercise programme on knee position sense and mobility in community-dwelling elderly people
- Tez No: 852081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA CAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çalışmanın amacı toplum içinde yaşayan yaşlı bireylerde ev tabanlı Otago egzersiz programının propriyoseptif duyunun alt bileşenlerinden biri olan diz eklem pozisyon duyusu ve mobilite üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya egzersiz grubu yaş ortalaması 68,78±3,82 yıl, kontrol grubu yaş ortalaması 68,57±4,90 yıl olan 54 gönüllü birey katıldı. Bireyler randomize olarak egzersiz (n=28) ve kontrol (n=26) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersiz grubundaki bireylere 4 hafta boyunca haftada 3 gün toplam 12 seans olmak üzere ev ortamında uygulamaları için Otago egzersiz programını içeren broşür verildi. Kontrol grubundaki bireylere hiçbir müdahalede bulunulmadı. Değerlendirmeler başlangıçta ve 4 hafta sonra aynı ortamda yapıldı. Demografik veriler kaydedildikten sonra diz eklemi pozisyon duyusu 30° ve 60° hedef açılarında KFORCE Sens® cihazı; mobilite için ise Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 5 Tekrarlı Otur-Kalk Testi (5*OKT), Tek Ayak Üzerinde Durma Testi (TAÜDT) kullanıldı. Çalışmada egzersiz ve kontrol grubu diz pozisyon duyusu ölçümleri bakımından karşılaştırıldığında sağ 30° hedef açıda gruplar arasında anlamlı farklılık bulundu (p0,05). 5*OKT testi son test skorları incelendiğinde gruplar arasında fark tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the effect of the home-based Otago Exercise Programme on joint position sense, one of the sub-modalities of proprioceptive sense, and mobility in community-dwelling elderly individuals. A total of 54 volunteers with an average age of 68.78±3.82 years in the exercise group and 68.57±4.90 years in the control group participated in the study. The individuals were randomly divided into two groups as exercise (n=28) and control (n=26). Individuals in the exercise group were given a brochure containing the Otago exercise programme to apply at home for a total of 12 sessions 3 days a week for 4 weeks. No intervention was made to the individuals in the control group. The evaluations were performed in the same environment at the beginning and after 4 weeks. After demographic data were recorded, knee joint position sense was evaluated with the KFORCE Sens® device at 30° and 60° target angles, and mobility was evaluated with the Time Up and Go (TUG), 5 Repetition Sit To Stand Test (5*STST), and Single Leg Stand Test (SLST). In our study, when the exercise and control groups were compared in terms of knee position sense measurements, a significant difference was found between the groups at the target angle of right 30° (p0.05). When the post-test scores of 5*STST test were analysed, no difference was found between the groups (p>0.05).