Irak'ta aynalı sazanlarda (Cyprinus carpio l) septisemiye neden olan Aeromonas hydrophila bakterisinin deneysel enfeksiyonun patolojik ve önleyici olarak incelenmesine yönelik bir çalışma
A study on pathological and preventive examination of experimental infection of Aeromonas hydrophila bacteria causing septicaemia in mirror carp (Cyprinus carpio l) in Iraq
- Tez No: 852134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT KAAN MÜŞTAK, DR. LUAY ABBAS AL-TEMIMY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde Cyprinus carpio adi sazan balığında Aeromonas hydrophila'nın korunmasında Doksisiklinin rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, enfekte balıklardan A.hydrophila'nın izolasyonunu içermektedir. Bu çalışma, Bağdat'ın güneyindeki Zafaraniya'da bulunan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Tarımsal Araştırma Dairesi, Hayvan ve Balıkçılık Merkezi, Balık Bölümü, Balık Besleme Laboratuvarı'nda gerçekleştirilmiştir. Geleneksel bakteri karakterizasyonu koloni şekli, mikroskopi ve biyokimyasal yöntemlerle sağlanmıştır. Deney Nisan 2023 ile Eylül 2023 arasındaki dönem içinde gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, ortalama 250 ± 5 g ağırlığında 96 adi sazan örneği toplanmıştır. Aeromonas hydrophila'nın ortalama öldürücü doz LD50'sini belirlemek için 36 balık kullanıldı. LD50 15 gün boyunca 1,57 × 106 (CFU / ml) idi ve 60 balık rastgele üç tedavi grubuna dağıtıldı. Pozitif kontrol grubu, negatif kontrol grubu ve birbirini izleyen beş gün boyunca 20mg/kg/besin Doksisiklin verilen tedavi grubu. Negatif grup dışındaki tüm gruplara 15 gün boyunca 0,1 ml LD50 enjekte edilmiştir. Adi sazanda A. hydrophila enfeksiyonunun klinik semptomları arasında pul kaybı, kanama, deride koyulaşma ve ülserasyon yer almaktaydı. Ayrıca, iç organlarda karaciğer soluk renkte, büyümüş ve böbreklerde nekrotik odaklar ile hemorajiler gözlendi. In vitro olarak A. hydrophila tarafından geliştirilen inhibisyon zonu farklı antibiyotiklere karşı farklı tepkiler göstermiş, gentamisin, siprofloksasin, amikasin ve doksisikline karşı sırasıyla 42,44, 41,74, 39,00 ve 35,30 mm'lik inhibisyon zonuyla duyarlı iken, trimetoprim ve ampisiline karşı direnç göstermiştir. Bunun yanı sıra, A. hydrophila'nın farklı konsantrasyonlarda antibiyotik Doksisiklin ile karşılaştığında MIC değeri 1,56 µg/mL olarak bulunmuştur. Hematolojik parametreler (kırmızı kan hücreleri, % dolu hücre hacmi ve hemoglobin) kontrol negatif grup ve tedavi edilen grupla karşılaştırıldığında (G2) da anlamlı (P≤0,05) bir düşüş göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar kontrol pozitif grupta (G2) tedavi edilen ve kontrol negatif gruplara kıyasla beyaz kan hücrelerinde anlamlı bir artış (P≤0,05) olduğunu göstermiştir. Karaciğer enzimleri (AST, ALT ve ALP) için sonuçlar sırasıyla G3 ve G1 gruplarıyla karşılaştırıldığında G2'de anlamlı (P≤ 0,05) artış olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, G1 grubu ile karşılaştırıldığında G3'te anlamlı bir artış (P≤ 0,05) olduğu görülmüştür. Ayrıca, albumin seviyelerinin sonuçları G1 grubunda sırasıyla G3 ve G2 gruplarına kıyasla anlamlı (P≤ 0,05) artış göstermiştir. Buna ek olarak, total protein seviyeleri G1 grubunda sırasıyla G3 ve G2 gruplarına kıyasla anlamlı (P≤ 0,05) bir artış gösterirken, G3 grubunda G2 grubuna kıyasla anlamlı (P≤ 0,05) bir artış görülmüştür. G2 ve G3 gruplarında plazma kolesterol seviyeleri kontrol negatif grubuna (G1) kıyasla önemli ölçüde (P≤0,05) artarken, glukoz seviyeleri kontrol negatif grubuna (G1) kıyasla sırasıyla G2 ve G3 gruplarında önemli ölçüde (P ≤ 0,05) artış göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışma doksisiklinin adi sazan balıklarında A. hydrophila enfeksiyonuna karşı etkili olarak kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The study aimed to know the role of Doxycycline in the protective of Aeromonas hydrophila in carp fish Cyprinus carpio. The study included the isolation of A.hydrophila from infected fish This study was carried out in the Fish Nutrition Laboratory, Fish Department, Animal and Fisheries Center, Agricultural Research Department, Ministry of Science and Technology in Zafaraniya south of Baghdad. Conventional bacterial characterization was achieved by colony shape, microscopy and biochemical methods. The experiment was carried out for the period between April 2023 to September 2023. For this purpose, 96 samples of common carp were collected at average weight of 250 ± 5 g. Where 36 fish were used to determine the median lethal dose LD50 of Aeromonas hydrophila, the LD50 was 1.57 × 106 (CFU/ml) for 15 days, and 60 fish were randomly distributed to three treatment groups. As follows: a negative control group, a positive control group and treatment group given 20mg/kg/diet of Doxycycline for five consecutive days. All groups except the negative group were injected with 0.1 ml LD50 for 15 days in all treatments. Clinical symptoms of A. hydrophila infection in common carp included Loss of scales, hemorrhage and darkening of the skin and ulceration. Furthermore, internally the liver was enlarged with pale color and there was congestion in the internal organs, and the kidneys showed hemorrhagic with necrotic patches. In vitro, the zone of inhibition developed by A. hydrophila presented various responses for different antibiotics, it was sensitive to Gentamicin, Ciprofloxacin, Amikacin and Doxycycline with a zone of inhibition (42.44, 41.74, 39.00 and 35.30 mm) respectively, while it was resistance to Trimethoprim and Ampicillin. As well as, the MIC of A. hydrophila when challenged with different concentrations of antibiotic Doxycycline was found 1.56µg/mL Hematological parameters (red blood cells, % of packed cell volume and hemoglobin) showed a significant (P≤0.05) decrease in (G2) as compared to the control negative group and treated group. Moreover, the results indicated a significant increased (P≤0.05) in white blood cells in control positive group (G2) as compared to treated and control negative groups. For liver enzymes (AST, ALT and ALP) the results revealed significant (P≤ 0.05) increase in G2 as compared with G3 and G1 groups, respectively. In addition, it was noticed a significant increases (P≤ 0.05) in G3 when compared with G1 group. Furthermore, the results of Albumin levels showed significant (P≤ 0.05) increase in G1 group as compared with G3 and G2 groups respectively. In addition, total protein levels significantly increased (P≤ 0.05) in G1 as compared to G3 and G2 respectively as well as there was a significant (P≤ 0.05) increase in G3 as compared with G2 group. The results of plasma cholesterol levels in G2 and G3 groups increased significantly (P≤0.05) as compared to the control negative group (G1) the results of glucose levels revealed that there were a significant (P ≤ 0.05) increase in G2 and G3 groups respectively as compared with control negative group (G1). In conclusion, the present study showed that Doxycycline could be used as an effective treatment against A. hydrophila infection in common carp fish.