D vitamin eksikliğinde aşil tendonunun B mode us ve elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the achilles tendon in vitamin D deficiency with B mode us and elastography
  1. Tez No: 852168
  2. Yazar: YUNUS EMRE TOKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. PELİN ZEYNEP BEKİN SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
D vitamininin kalsiyum, magnezyum, fosfat homeostazında ve kemik metabolizmasında önemli bir rol oynadığı bilinmektedir[1]. Kas ve tendon dokusunda vitamin D reseptör (VDR) varlığı ile vitamin d eksikliğinde artmış proteoliz sonucunda kasta atrofi ve tendinopati gelişimini etkileyebileceği doğrulanmıştır[4,5]. Bu çalışmada, vitamin d eksikliği olan hastalarda aşil tendonu elastografi ile değerlendirilmesi, böylece tendon yapısında öncü değişikliklerinin önceden tahmin edilebilir hale gelmesi ve tespiti amaçlanmaktadır. Çalışma, Ocak 2023 – Haziran 2023 tarihleri arasında Kırıkkale Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalına ultrasonografi için gelen, yaşları 18-45 arasında değişen D vitamin eksikliği olan 30, D vitamin değeri normal olan 28 toplam 58 kişiyle tasarlandı. B mod ultrason (US) incelemesi ile her iki aşil tendonda kalınlık ölçümü yapıldı. Shear wave elastografi (SWE) ve strain elastografi (SE) ile aşil tendonu elastisitesine yönelik kalitatif ve kantitatif değerlendirme yapıldı. Çalışma grubunda aşil tendon kalınlık ortalamaları solda 0.44 cm, sağda 0.45 cm ölçülürken kontrol grubunda kalınlık ortalamaları solda 0.47 cm, sağda 0.46 cm ölçüldü.
Özet (Çeviri)
It is known that vitamin D plays an important role in calcium, magnesium, phosphate homeostasis and bone metabolism. [1]. It has been confirmed that the presence of vitamin D receptor (VDR) in muscle and tendon tissue may affect the development of muscle atrophy and tendinopathy as a result of increased proteolysis in vitamin D deficiency [4,5]. This study aims to evaluate the achilles tendon in patients with vitamin d deficiency by elastography, so that the leading changes in the tendon structure can be predicted and detected. The study was designed with a total of 58 people, 30 with vitamin D deficiency and 28 with normal vitamin D values, aged between 18-45, who came to Kırıkkale Faculty of Medicine Department of Radiology for ultrasonography between January 2023 and June 2023. Thickness measurement was made in both Achilles tendons with B-mode ultrasound (US) examination. Quantitative and qualitative evaluation of achilles tendon elasticity was performed by shear wave elastography (SWE) and strain elastography (SE). Bilateral achilles tendon thicknesses were evaluated in B-mode US. In the study group, the mean thickness of the Achilles tendon was measured as 0.44 cm on the left and 0.45 cm on the right, while in the control group, the mean thickness was measured as 0.47 cm on the left and 0.46 cm on the right.