Sermet Muhtar Alus'un 'İstanbul Kazan Ben Kepçe' eseri üzerine söz varlığı incelemesi
Vocabulary on Sermet Muhtar Alus's work Istanbul Kazan Ben Kepçe reviews
- Tez No: 852183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 384
Özet
Bir ulusun kültür birikiminin dile yansıması sonucunda söz varlığı oluşmaktadır. Dilin söz varlığında bulunan ögeler; bize insanların yaşamını, adet ve törelerini, dünyayla olan münasebetini vermektedir. Yani biz bir dilin söz varlığını incelediğimizde, o dilin konuşulduğu coğrafyada yaşayan ve iletişim kuran insanların giydiği giysiden başlayarak yediği yemeğe kadar çoğu alanda bilgi sahibi oluruz. Bunun dışında söz varlığı çalışmaları; diller ve toplumlar arası mukayese yapmaya, eserde yer alan yer adları ve doğa olayları adlarıyla coğrafyaya, halk inanışları ve halk kültürü motifleriyle folklora da katkı sağlamaktadır. Görüldüğü gibi söz varlığı incelemeleri disiplinler arası çalışmayı da beraberinde getiren bir inceleme alanıdır. Bu tezde Sermet Muhtar Alus'un İstanbul Kazan Ben Kepçe eserinin söz varlığı tespiti amaçlanmıştır. Eserin taranması sonucunda söz varlığı unsurları kendi içinde de bütün olacak biçimde tablolar yardımıyla tasnif edilmiştir. Bu tasnif sonucunda yazarın söz varlığı unsurlarını ne sıklıkla grafiklerle saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary is formed as a result of the reflection of a nation's cultural accumulation into its language. Elements found in the vocabulary of the language; It gives us people's lives, their customs and traditions, and their relationship with the world. In other words, when we examine the Vocabulary of a language, we gain knowledge in many areas, from the clothes worn by the people who live and communicate in the geography where that language is spoken, to the food they eat. Apart from this, vocabulary studies; It also contributes to comparisons between languages and societies, geography with the names of places and natural events in the work, and folklore with folk beliefs and folk culture motifs. As can be seen, vocabulary studies are a field of study that brings with it interdisciplinary work. In this thesis, it is aimed to determine the vocabulary of Sermet Muhtar Alus's work Istanbul Kazan Ben Kepçe. As a result of scanning the work, the vocabulary elements were classified with the help of tables as a whole within themselves. As a result of this classification, the frequency of the author's vocabulary elements was determined through graphs.