Web destekli emzirme danışmanlığının tam emzirme ile emzirme motivasyonu ve sorunları üzerine etkisi
Web-assistd breastfeeding counseling impact on exclusive breastfeedi̇ng, breastfeeding motivation and problems
  1. Tez No: 852182
  2. Yazar: AYŞE GÜL KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, annelere verilen WEB Destekli Emzirme Danışmanlığı'nın (WDED) ilk 6 ayda sadece anne sütü ile emzirme, emzirme motivasyonu, emzirme sorunları üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırma, tek merkezli, prospektif, iki kollu (1:1), randomize kontrollü deneysel tasarımdadır. Araştırma örneklemini 01 Ocak-01 Eylül 2023 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Hastanesi Kadın Doğum Servisi'nde doğum yapan 64 anne (müdahale grubu=32; kontrol grubu 32) oluşturdu. Araştırmada müdahale grubundaki annelere altı ay boyunca WDED verildi. Araştırma verileri, Anne Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonu Emzirme Değerlendirme ve Takip Formu, Emzirme Motivasyon Ölçeği (EMÖ), Emzirme Sorunları Değerlendirme Ölçeği (ESDÖ) ile doğum sonrası ilk 24 saat, 1., 2., 4. ve 6. aylarda online olarak toplandı. Verilerin analizinde frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, ki-kare (Pearson-χ2, Süreklilik Düzeltmesi) testi, Bağımsız örneklemler için t-testi, Tekrarlı ölçümlerde tek yönlü ANOVA ve Tekrarlı ölçümlerde çift yönlü ANOVA testleri kullanıldı. Araştırmanın deney kaydı Clinical Trials.gov adresinden prospektif olarak alındı (NCT05950048). WDED uygulaması sonrası müdahale grubundaki annelerin ESDÖ puan ortalamalarının kontrol grubundakilere göre doğum sonrası 1, 2., 4. ve 6. ay takip testlerinde anlamlı olarak azaldığı saptandı (p0.005), EMÖ dışsal düzenleme-ek yarar alt boyut puan ortalamalarının kontrol grubundakilere göre doğum sonrası 2., 4. ve 6.
Özet (Çeviri)
In this study, the first 6 months of Web-Assisted Breastfeeding Counseling (WBBC) given to mothers the effect of exclusive breastfeeding on breastfeeding, breastfeeding motivation, breastfeeding problems was aimed to determine. The study was a single-center, prospective, two-arm (1:1), randomized controlled experimental design. The sample of the study was conducted between January 01-September 01, 2023 in Mersin 64 mothers (experimental group=32; control group 32). In the study, the mothers in the experimental group received WDED for six months. given. The research data were collected using the Maternal Introductory Information Form, Postpartum Breastfeeding Assessment and Follow-up Form, Breastfeeding Motivation Scale (BMS), Breastfeeding Problems Assessment Scale (BPAS) was collected online in the first 24 hours, 1st, 2nd, 4th and 6th months postpartum. Data were collected In the analysis, frequency, percentage values, mean, standard deviation, chi-square (Pearson-χ 2, Continuity Correction) test, Independent samples t-test, One-way ANOVA with repeated measures and Two-way ANOVA tests were used for repeated measures. Experimental enrollment of the study Clinical Prospectively obtained from Trials.gov (NCT 05950048).