Okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarına ilişkin mesleki yeterliklerinin incelenmesi
Investigation of the professional competencies of pre-school teachers and teacher candidates regarding inclusion/integration practices
- Tez No: 852184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL ATİLA ŞEHİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın genel amacı; okul öncesi öğretmenleri ve öğretmen adaylarının kaynaştırma/bütünleştirme uygulamalarına ilişkin mesleki yeterliklerinin belirlenmesidir. Araştırmanın modeli ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın evrenini 2020-2021 öğretim yılı bahar dönemi ve 2021-2022 güz döneminde Edirne ili Merkez ilçede görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenler ile Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan öğretmen adayları oluşturmaktadır. Araştırma sonucu elde edilen bilgiler SPSS paket programı yardımı ile çözümlendi. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi betimsel istatistikler hesaplandı. Değişkenler arası ilişkiler analiz edilirken Pearson korelasyon katsayısı istatistik tekniği kullanıldı. Kaynaştırmaya Yönelik Mesleki Yeterlik Gelişimi algısını etkileyen faktörleri belirlemek için t testi, ANOVA, farkın kaynağı için LSD çözümlemeleri yapıldı. Araştırmanın sonucunda kaynaştırma eğitimine yönelik lisans eğitiminde ders, kurs, hizmet içi eğitim almayan okul öncesi öğretmenleri ve okul öncesi öğretmen adaylarının kendilerini kaynaştırma eğitiminde yeterli bulmadıkları, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is; The aim is to determine the professional competencies of preschool teachers and teacher candidates regarding inclusion/integration practices. The model of the research is the relational scanning model. The population of the research consists of pre-school teachers working in the central district of Edirne province in the spring semester of the 2020-2021 academic year and the fall semester of 2021-2022 and teacher candidates studying at Trakya University Faculty of Education, Department of Preschool Education. The information obtained as a result of the research was analyzed with the help of SPSS package program. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, percentage and frequency were calculated to analyze the data. Pearson correlation coefficient statistical technique was used when analyzing the relationships between variables. To determine the factors affecting the perception of Professional Competence Development for Inclusion, t test, ANOVA, and LSD analyzes were performed to determine the source of the difference. As a result of the research, it was concluded that preschool teachers and pre-school teacher candidates who did not receive courses, courses, or in-service training in undergraduate education on inclusive education did not find themselves competent in inclusive education.