Sigara içen ve içmeyen bireylerin uyku kalitesi ve yorgunluk düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationshipbetween sleep quality and fitigue levels of smokers and non-smokers
  1. Tez No: 852190
  2. Yazar: ROZA ISMATOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Araştırma sigara içen ve içmeyen bireylerde uyku kalitesi ve yorgunluk düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak planlandı ve uygulandı. Araştırma, 1 Temmuz -1 Kasım 2022 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kardiyoloji Enstitüsü, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı, İç Hastalıkları Anabilim Dalı ve Genel Dahiliye Bilim Dalı polikliniklerine başvuran veya kontrole gelen, araştırma kriterlerine uyan, araştırmayı kabul eden yazılı ve sözlü onamı alınan 384 birey ile gerçekleştirildi. Verilerini toplamak için 18-65 yaş arası birey ile yüz yüze görüşme yöntemi ile onam alındıktan sonra araştırmacı tarafından soru cevap şeklinde gerçekleştirildi. Araştırmanın verilerini toplamak için“Hasta Bilgi Formu”,“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”,“Epworth Uykululuk Ölçegi (EUÖ)”,“Chalder Yorgunluk Ölçeği”kullanıldı. Veriler bilgisayar SPSS 22.0 istatistik programıyla değerlendirildi. Bireyelerin uyku kalitesi puanı sigara içenlerde x̄=7,177, içmeyenlerde x̄=5,771 olarak bulundu. Katılanların sigara kullanma durumu uyku kalitesine göre anlamlı ilişki saptandı (X2=13,719; p=0,001
Özet (Çeviri)
The research was planned and implemented as a descriptive study to determine sleep quality and fatigue levels in smokers and non-smokers. The research was conducted between 1 July - 1 November 2022, who applied to Istanbul University-Cerrahpaşa Cardiology Institute, Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Chest Diseases, Department of Internal Medicine and General Internal Medicine outpatient clinics, who met the research criteria and accepted the research. It was carried out with 384 individuals, whose written and verbal consent was obtained. To collect the data, it was carried out by the researcher in the form of questions and answers after obtaining consent from the individual between the ages of 18-65 by face-to-face interview.“Patient Information Form”,“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”,“Epworth Sleepiness Scale (EUS)”,“Chalder Fatigue Scale”were used to collect the data of the study. The data were evaluated with the computer SPSS 22.0 statistical program. The sleep quality score of the individuals was found to be x̄=7,177 in smokers and x̄=5,771 in non-smokers. Smoking status of the participants was significantly correlated with sleep quality (X2=13,719; p=0,001