Lateral epikondilit tanılı hastalarda kinezyolojik bantlama ve yüksek yoğunluklu lazer tedavisinin etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of the effectiveness of kinesiologic taping and high intensity laser therapy in patients with lateral epicondylitis: A randomized controlled trial
- Tez No: 852191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ÇAĞLAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Lateral epikondilit (LE) tanılı hastalarda yüksek yoğunluklu lazer (YYLT), kinezyolojik bantlama (KB) ve egzersiz tedavilerinin ağrı, fonksiyonellik, dizabilite ve kas kuvveti üzerine etkinliklerini değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmamız randomize, prospektif ve kontrollü olarak planlandı. Çalışmaya daha önce LE tedavisi almayan 55 LE tanılı hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. Çalışmamızda bütün hastalara altı hafta boyunca haftada iki kez olacak şekilde ev egzersiz programı düzenlendi. Buna ek olarak; ilk gruba üç hafta boyunca haftada üç kez YYLT, ikinci gruba üç hafta boyunca haftada iki kez KB tedavisi uygulandı. Üçüncü grup ise kontrol grubu olarak belirlendi ve sadece ev egzersiz programı planlandı. Ayrıca hastalara koruma yöntemleri anlatıldı. Hastalar tedavi öncesi (TÖ), tedavi sonrası (TS) ve TS 4. haftada değerlendirildi. Ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS), dizabilite için Hızlı Kol, Omuz ve El Özürlülük Ölçeği (Q-DASH), fonksiyonellik için Hasta Bazlı Lateral Epikondilit Değerlendirme Testi (PRTEE) ve maksimum kavrama kuvveti için Jamar'ın el dinamometresi kullanıldı. Bulgular: PRTEE skorunda YYLT ve KB gruplarının TÖ ile TS arasında anlamlı oranda iyileşme görüldü (p0,05). Q-DASH skorunda YYLT grubunda TS anlamlı azalma görülmezken (p>0,05), TS 4. haftada anlamlı azalma görülmüştür (p0,05). VAS istirahat ve VAS aktivite skorlarında üç grupta da TS 4. haftada anlamlı oranda iyileşme görülürken (p0,05). Hastaların ağrısız maksimum kavrama kuvvetinde KB ve kontrol grubunda TÖ'ye göre TS 4. haftada anlamlı oranda artış saptandı (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda LE tedavisinde egzersiz tedavisinin tek başına tüm parametrelerde etkili olduğu, YYLT ve KB'nin fonksiyonellik ve dizabilitede ek fayda sağladığı görüldü. Ayrıca YYLT ve KB'nin birbirlerine göre anlamlı bir üstünlüğünün olmadığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: To evaluate and compare the efficacy of high intensity laser (HILT), kinesio taping (KT) and exercise treatments on pain, functional status, disability, and muscle strength in patients with lateral epicondylitis (LE). Materials and Methods: Our study was planned prospective, randomized, and controlled. We included 55 patients diagnosed with LE which received no prior treatment. Patients were randomized and divided into three groups. All patients received a home exercise program twice a day for six weeks. In addition to that, first group also received HILT three times a week for a total of three weeks and second group also received KT two times a week for a total of three weeks. The third group was determined as the control group and only home exercise program was planned. Patients were also informed about their disease, and prevention methods were explained. All patients were evaluated before treatment, immediately after treatment and at 4th week after treatment. Visual Analog Scale (VAS) was used for pain at rest and during activity, Quick Disability Scale for Arm, Shoulder, and Hand (Q-DASH), Patient Based Lateral Epicondylitis Evaluation Test (PRTEE) for functional status, and Jamar's hand dynamometer for pain-free maximum grip strength. Results: Significant improvement was found in PRTEE-T score between pre-treatment (PrT) and post-treatment (PoT) evaluations in the HILT and KT groups (p0.05). In the Q-DASH score, there was no significant decrease seen at PoT evaluation compared to PrT (p>0.05), whereas a significant decrease was seen at PoT 4th week (p0.05). While VAS resting and VAS activity scores were improved significantly in all three groups at 4th week after treatment (p0.05). There was a significant increase in the painless maximum grip strength of the patients in the KT and control groups at the 4th week evaluation compared to PrT (p0.05). Conclusion: Even though home exercise therapy alone is effective in all parameters in the treatment of LE, HILT and KT provide additional benefit in functionality and disability. In addition, HILT and KT are similarly effective and have no significant superiority over each other.