Orman anaokuluna ve bağımsız anaokuluna devam eden çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarının karşılaştırılması
Comparison of social skills and problem behaviors of children attending kindergarten and forest school
- Tez No: 852194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, orman okuluna ve bağımsız anaokuluna devam eden çocukların sosyal beceri ve problem davranışlarını karşılaştırmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, ilişkisel tarama modeli adı verilen nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında İzmir ilinde bulunan iki bağımsız anaokulundan 67 çocuk ve iki orman anaokulundan 75 çocuk olmak üzere toplam 142 çocuktan oluşmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken kolayda örnekleme modeli tercih edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kenneth MERRİL tarafından geliştirilen (2003) ve Saide ÖZBEY tarafından Türkçe'ye uyarlanan 'Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği' (Preschool and Kindergarden Behaviour Scales - PKBS-2) ile Genel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel paket programına aktarılmış, dağılımları incelenerek normal dağılım gösteren veriler parametrik testler ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, çocukların sosyal becerileri ve problem davranışları yaş ve anne çalışma durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Ancak, cinsiyet, anne-baba öğrenim durumu, okula devam süresi, haftalık ormana gitme sıklığı ve okul türüne göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Araştırmanın en önemli bulgusu, orman okuluna devam eden çocukların sosyal beceri puanlarının daha yüksek ve problem davranış puanlarının daha düşük olduğudur. Bulgular ışığında, literatürle ilişkilendirilmiş ve sonuçlar tartışılarak ilgili öneriler geliştirilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Orman Anaokulu, Sosyal Beceriler, Problem Davranışlar, Okul Öncesi Eğitim
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the social skills and problem behaviours of children attending forest school and independent kindergarten. In the study, a quantitative research method called relational screening model was used. The study group consisted of a total of 142 children, 67 children from two independent kindergartens and 75 children from two forest kindergartens in Izmir province in the 2022-2023 academic year. The convenience sampling model was preferred when determining the study group. Preschool and Kindergarden Behaviour Scales (PKBS-2) developed by Kenneth MERRIL (2003) and adapted into Turkish by Saide ÖZBEY and General Information Form were used as data collection tools. The data obtained were transferred to the statistical package programme, their distributions were examined and the normally distributed data were evaluated with parametric tests. According to the results of the study, children's social skills and problem behaviours did not show a significant difference according to age and mother's employment status. However, significant differences were found according to gender, parental education level, duration of school attendance, weekly frequency of going to the forest and school type. The most important finding of the study was that children attending forest school had higher social skills scores and lower problem behaviour scores. In the light of the findings, the results were correlated with the literature and relevant suggestions were developed by discussing the results. KEYWORDS: Forest Kindergarten, Social Skills, Problem Behaviours, Preschool Education