COVID-19 pandemisinin gündelik yaşam içerisinde nasıl deneyimlendiği üzerine sosyolojik bir inceleme: Bolu-Mudurnu Munduşlar köyü örneği
A sociological study on how the COVID-19 pandemic is experienced in daily life: The case of Bolu-Mudurnu Munduslar village
  1. Tez No: 852193
  2. Yazar: BEYZA VAROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BİRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, Covid-19 pandemisini kırsal kesimde yaşayan bireylerin gündelik hayatlarında nasıl deneyimledikleri ve bu süreçte hangi sorunlarla karşılaştıkları irdelenmeye çalışılmıştır. Pandemi sürecinin getirdiği yeni normal düzen kuralları, gündelik hayatın merkezine yerleşmiş; bireylerin rutinlerini, alışkanlıklarını ve sosyal ilişkilerini değiştirmesiyle sonuçlanmıştır. Bu noktada, çalışmada literatüre katkı yapılması hedeflenen kısım, toplumun görece görünmez kesimi olan kırsal kesimlerde yaşayan bireylerin, pandeminin gündelik hayatlarında nasıl tezahür ettiğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda, çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, derinlemesine görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Çalışma Bolu'nun Mudurnu ilçesine bağlı Munduşlar köyünde gerçekleştirilmiş olup, 5 kadın ve 5 erkek olmak üzere toplamda 10 katılımcı ile görüşmeler tamamlanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemine başvurulmuş, kodlanan verilerden üst temalar oluşturularak, bulgular yorumlanmıştır. Çalışma sonucunda, Munduşlar köyünde gündelik hayat bağlamında katılımcıların virüsten korunmaya yönelik getirilen tedbirler kapsamında yeni düzene uyum gösterdikleri, tarımsal üretim faaliyetlerinde pandeminin herhangi bir etkisinin olmadığı ancak ürünlerin satışında kısıtlamaların satışları olumsuz etkilediği sonucuna varılmıştır. Buna ek olarak, katılımcıların pandemi süreci içerisinde en çok sosyal anlamda etkilendikleri, bunun sebebinin de kısıtlamalar nedeniyle sevdikleriyle ve yakın çevreleriyle görüşememeleri oldukları bilgisine ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Covid-19, Gündelik hayat, Kırsal kesim, Pandemi
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to examine how individuals living in rural areas experienced the Covid-19 pandemic in their daily lives and what problems they faced in this process. The new normal order rules brought by the pandemic process have become the centre of daily life, resulting in individuals changing their routines, habits and social relations. At this point, the part of the study that aims to contribute to the literature is to reveal how the pandemic is manifested in the daily lives of individuals living in rural areas, which are relatively invisible parts of the society. In this context, qualitative research method was used in the study and data were collected through in-depth interviews. The study was conducted in Munduşlar village of Mudurnu district of Bolu, and interviews were completed with a total of 10 participants, 5 women and 5 men. Descriptive analysis method was used in the analysis of the data obtained, and the findings were interpreted by creating superordinate themes from the coded data. As a result of the study, it was concluded that in the context of daily life in the village of Munduşlar, the participants adapted to the new order within the scope of the measures introduced to protect against the virus, the pandemic did not have any impact on agricultural production activities, but in the sale of products, restrictions had a negative impact on sales. In addition, it was found that the participants were most affected socially during the pandemic process, and the reason for this was that they could not meet with their loved ones and close circles due to restrictions. KEYWORDS: Covid-19, Daily life, Rural areas, Pandemic