Utbe b. Gazvân'ın hayatı ve faaliyetleri
Utbe b. Ghazwān's live and activites
  1. Tez No: 852196
  2. Yazar: CENGİZ KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİD KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Risâlet görevinin kendisine tebliğ edilmesinin ardından İslâm dâvetine başlayan Hz. Muhammed'in dâvetine icabet edip ilk iman eden kimseler; başta eşi Hz. Hatice olmak üzere, bazı en yakın akrabaları ve tanıdıklarıdır. Risâlet görevi süresince Hz. Muhammed'in yanında yer alıp onunla birlikte her türlü sıkıntıya katlanan bu kimseler, müslüman toplum tarafından daima saygı ve sevgiyle karşılanmış ve İslâm tarihi kaynaklarında hak ettikleri yeri bularak zikredilmişlerdir. İslâm tarihi kaynaklarında zikredilen bu kimselerden biri de Mâzinoğulları kabilesine mensup olan Utbe b. Gazvân'dır. Utbe b. Gazvân, İslâm dâvetine başlayan Hz. Muhammed'in çağrısına uyarak ona ilk iman edenlerin yedincisi olmuş, Hz. Muhammed ile birlikte, pek çok gazve ve seriyyeye katılarak onun takdirini kazanmış mümtâz bir kişiliktir. Yine Hz. Muhammed'in vefatından sonra özellikle de Hz. Ömer dönemi Irak fetihlerinde aktif bir şekilde rol alarak Irak'ın İslâmlaşmasında etkin rol oynamış, İslâmî ilimler açısından bir ekol haline gelecek olan Basra şehrini kurarak burada altı ay kadar valilik yapmıştır. Bu çalışma da İslâm tarihi araştırmalarında oldukça önemli bir yer tutan Utbe b. Gazvân'ın hayatı ve faaliyetleri ele alınacaktır. ANAHTAR KELİMELER: İslâm Tarihi, Raşid Halifeler, Basra, Utbe b. Gazvân, valilik.
Özet (Çeviri)
The first people to believe and accept the invitation of the Prophet Muhammad, who started the invitation to Islam after the mission of prophethood was communicated to him; especially his wife Hatice, and some of his closest relatives and acquaintances. These people, who stood by the Prophet Muhammad during his prophethood and endured all kinds of troubles with him, were always welcomed with respect and love by the Muslim community and were mentioned in the sources of Islamic History, finding their deserved place. One of these people mentioned in Islamic History sources is Utba b. Ghazvan, who belongs to the Mâzin tribe. Utba b. Ghazvan is a distinguished personality who followed the call of the Prophet Muhammad, who started the invitation to Islam, and became the seventh of the first believers in him, and who participated in many gazves and seriyyas together with the Prophet Muhammad and gained his appreciation. Again, after the death of the Prophet Muhammad, he played an active role in the Islamization of Iraq by taking an active part in the conquests of Iraq, especially during the period of Caliph Omar, and founded the city of Basra, which would become a school in terms of Islamic sciences, and served as governor there for about six months. In this study, the life and activities of Utba b. Ghazvan, who has a very important place in Islamic History research, will be discussed. KEYWORDS: History of Islam, Rashid Caliphs, Basra, Utba b. Ghazvan, governorship.