Doğum indüksiyonu amacıyla dinoproston uygulanan gebelerde anatomik yapıların ultrason ölçümlerinin doğum başarısını tahmindeki yeri
The role of ultrasonographic measurements of anatomical structures in predicting birth success in pregnant women undergoing dinoprostone for induction of labour
  1. Tez No: 852207
  2. Yazar: İREMSU SOYÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE AYVACI TAŞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızı amacı, transperineal (TPUSG) ve transvaginal ultrasonografi (TVUSG) ile alınan anatomik ölçümlerin servikal olgunlaşma başarısını veya doğum şeklini tahmin etmedeki yerini araştırmaktır. Materyal-Metod: Çalışmamız Zeynep Kâmil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesinde prospektif olarak incelendi. Doğumhane birimine 21/5/2023 ve 1/1/2024 tarihleri arasında interne edilen nullipar, bishop skoru 4 ve altında olan, servikal olgunlaşma aracı olarak yavaş salınımlı 10 mg dinoproston vaginal ovul uygulanan gebeler arasında dahil edilme kriterlerine uyan 84 gebe incelendi. TPUSG ile progresyon açısı (AOP), ultrasonografik baş seviyesi (uHS), progresyon mesafesi (PD), pubik ark açısı (PAA), fetal baş perine mesafesi (FHP), diagonal konjugat (DC) ölçüldü; TVUSG ile anterior servikal açı (ASA), servikal uzunluk(Cxl), internal ve eksternal os yarı çapları ölçülerek servikal volüm (CxV) hesaplandı. Servikal olgunlaşma başarısı; servikal dilatasyonu 4cm'e ulaşmak ve Bishop puanı (BP) 6 ve üzerine çıkmak olarak tanımlandı. Bu anatomik ölçümler ile servikal olgunlaşma başarısı ve doğum şekli arasındaki ilişki ortaya konulmaya çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 84 gebeden 54 tanesi (%64,3) uygun BP'ye ulaştı ve %41,7'si vajinal doğum (VD) yaptı. Maternal yaş, servikal olgunlaşma başarısı açısında istatiksel anlamlı değildir fakat vajinal doğum yapan grupta, CS olan gruba göre istatiksel açıdan anlamlı düşük bulunmuştur (p=0,010). Servikal uzunluk, uygun Bishop'a ulaşmayan grupta 30,3 (28,8-38,5) mm (ortanca, IQR), uygun Bishop' ulaşan grupta 26,4 (22,0-26,4) (ortanca, IQR) mm bulundu. Servikal volüm, uygun Bishop'a ulaşmayan grupta 34302 mm3 (ortanca, IQR); ulaşan grupta 30432 (25002-34708) mm3 (ortanca, IQR) hesaplandı. Uygun Bishop'a ulaşan grupta Cxl ve CxV değeri istatiksel olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0,005; p=0,048). Cxl, VD yapan grupta 26,4 ± 6,1 mm (ortalama ± ss); CS yapan grupta 32,2 ± 7,5 mm (ortalama ± ss)'dir. Servikal volüm, VD yapan grupta 29420 (24557-33842) mm3 (ortanca, IQR); CS yapan grupta 34608 (27849-45407) mm3 (ortanca, IQR)'tür. VD yapan grupta Cxl ve CxV istatiksel açıdan anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur (sırasıyla p=0.022; p=0,020). Diagonal ve obstetrik konjugat, başarılı servikal olgunlaşma ile istatiksel anlamlı ilişkili bulunmaz iken VD yapan grupta; DC değeri 113 (107-120) mm (ortanca, IQR); CS yapan grupta 108 (102-115) mm (ortanca, IQR)'dir. Obstetrik konjugat (OC), VD yapan grupta 98 (92-105) mm (ortanca, IQR); CS yapan grupta 83 (87-100) mm (ortanca, IQR)'dir. CS yapan grupta DC ve OC istatiksel olarak anlamlı düşüktür (her iki değer için p=0,037). Sonuç: Literatürdeki çalışmalar da, servikal uzunluk ve servikal volüm ölçümlerinin hem servikal olgunlaşma hem de doğum şekli tahmini için istatistiksel olarak anlamlı fark gösterdiğini bildirmiştir. Eş zamanlı TPUSG ile ölçülen diagonal konjugat da sadece doğum şekli tahmininde istatiksel anlamlıdır. Bunun dışında ultrason cihazı ile yapılan anatomik ölçümler anlamlı fark göstermemiştir. Ancak daha büyük örneklemlerde TPUSG ve TVUSG verileriyle yapılacak çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the role of anatomical measurements obtained by transperineal (TPUSG) and transvaginal ultrasonography (TVUSG) in predicting cervical ripening success or mode of delivery. Materials and Methods: Our study was conducted prospectively at Zeynep Kâmil Women and Children's Diseases Training and Research Hospital. A total of 84 pregnant women who were admitted to the maternity unit between 21/5/2023 and 1/1/2024, nulliparous, with a Bishop score of 4 or less, and who received slow-release 10 mg dinoprostone vaginal ovules as a cervical ripening agent were included. Progression angle (AOP), ultrasonographic head level (uHS), progression distance (PD), pubic arch angle (PAA), fetal head perineal distance (FHP), diagonal conjugate (DC) were measured with TPUSG; anterior cervical angle (ASA), cervical length (Cxl), internal and external os radiis were measured with TVUSG, and cervical volume (CxV) was calculated. Cervical ripening success was defined as reaching cervical dilation of 4 cm and a Bishop score (BP) of 6 or higher. The relationship between these anatomical measurements and cervical ripening success and mode of delivery was attempted to be revealed. Results: Out of 84 pregnant women participating in the study, 54 (64.3%) had successful cervical ripening, and 41.7% had vaginal delivery (VD). Maternal age was not statistically significant regarding cervical ripening success, but it was found significantly lower in the group with vaginal delivery compared to the group with ceserean section (p=0.010). Cxl and CxV values were statistically significantly lower in both the successful cervical ripening group and the vaginal delivery group. (P=0.005; p=0.048 for successful cervical rippenig/ p=0.022; p=0,020 for vaginal delivery respectively) In the group with the successful cervical rippenig, Diagonal and obstetric conjugate were not statistically significantly associated with successful cervical ripening, whereas in the VD group, DC was 113 (107-120) mm (median, IOR), and in the CS group, it was 108 (102-115) mm (median, IOR). Obstetric conjugate (OC) was 98 (92-105) mm (median, IOR) in the VD group and 83 (87-100) mm (median, IOR) in the CS group. In the CS group, DC and OC were statistically significantly lower (p=0.037 for both values). Conclusion: Similar to studies in the literature, cervical length and cervical volume provide statistically significant results in predicting both mode of delivery and cervical ripening. Simultaneously measured diagonal conjugate with TPUSG is statistically significant only in predicting mode of delivery. In addition, other anatomical structures examined by ultrasound did not yield significant results. However, further studies with larger samples are needed.