Sinema ve siyaset bağlamında Emin Alper filmlerinin ideolojik yönden içerik analizi
Ideological content analysis of Emin Alper films in the context of cinema and politics
  1. Tez No: 852211
  2. Yazar: VEDAT DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toplumsal yapılar zamana, kültüre, coğrafyaya, politik duruma göre bireyin bilincini inşa eder. Birey doğduğu, büyüdüğü toplumda kendi dışında bulunan toplumsal yapılar tarafından açık ya da örtük bir şekilde bilincinin inşa edilmesine maruz kalmaktadır. Bu inşa sürecini devlet, kendisine bağlı ideolojik aygıtlar aracılığıyla yapmaktadır. Althusser'e göre ideolojik aygıtlar başta bireyin doğduğu aile kurumu olmak üzere okul, din, medya, sendikalar ve haberleşme alanlarını kapsamaktadır. Bu bağlamda her toplumda egemen iktidar, iktidarlarının meşru bir zeminde süreklilik kazanması için toplumsal yapıların inşa ettiği ideolojik sürece hâkim olmak ister. İdeolojik inşa, bireyin bilincinin inşasında olduğu gibi birey bilincinin yarattığı alanları da kapsamaktadır. Dolayısıyla egemen iktidarlar bilim ve sanatın ortaya çıkardığı/yarattığı alanlara da müdahil olmaktadır. Bu çalışma, Althusser'in ideoloji kuramı çerçevesinde Emin Alper'in Tepenin Ardı (2012), Abluka (2015), Kız Kardeşler (2019), Kurak Günler (2022) filmlerini ideolojik yönden içerik analizi yöntemiyle incelemiştir. Toplumsal yapılar aracılığıyla bireyin günlük yaşamına sirayet eden ideolojinin çerçevesinin daha iyi anlaşılması niyetiyle kuramsal çerçeve bölümüne hegemonya ve hakikat kavramlarına ayrı başlıklar açılmıştır. Dolayısıyla filmlerin ideolojik analizi yapılırken ideolojinin hegemonik süreçte aldığı rol ve hakikat ile ilişkisi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: İdeoloji, Hakikat, Hegemonya, Sinema, Emin Alper, Araçsal Bilinç
Özet (Çeviri)
Social structures build the consciousness of the individual according to time, culture, geography and political situation. The individual is exposed to the construction of his consciousness, explicitly or implicitly, by social structures outside himself in the society in which he was born and raised. The state carries out this construction process through ideological devices affiliated with it. According to Althusser, ideological devices include the family institution in which the individual is born, school, religion, media, unions and communication fields. In this context, in every society, the dominant power wants to dominate the ideological process built by social structures in order to ensure continuity of their power on a legitimate basis. Ideological construction includes the fields created by the individual's consciousness, as well as the construction of the individual's consciousness. Therefore, dominant powers also intervene in the fields revealed/created by science and art. Examined Emin Alper's films Tepenin Ardı (2012), Abluka (2015), Kız Kardeşler (2019), Kurak Günler (2022) within the framework of Althusser's theory of ideology, using content analysis method from an ideological perspective. Separate headings have been opened for the concepts of hegemony and truth in the theoretical framework section, with the intention of better understanding the framework of ideology that permeates the daily life of the individual through social structures. Therefore, while making ideological analysis of the films, the role of ideology in the hegemonic process and its relationship with truth were examined. KEYWORDS: Ideology, Truth, Hegemony, Cinema, Emin Alper, İnstrumental Consciousnes