Kronik bel ağrılı bireyler ile sağlıklı bireylerin solunum kas kuvvetleri ve sağlıkla ilgili fiziksel uygunluklarının karşılaştırılması
Comparison of respiratory muscle strength and health-related physical fitness of individuals with chronic low back pain and healthy individuals
  1. Tez No: 852252
  2. Yazar: ASLI ŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE VERGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı kronik bel ağrılı bireyler ile sağlıklı bireylerin solunum kas kuvveti ve fiziksel uygunluklarını karşılaştırarak değerlendirme parametreleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmamızda kronik bel ağrısı tanısı almış yaş ortalaması 42,57±8,70 olan 37 birey hasta grubuna ve yaş ortalaması 40,40±8,41 olan 40 sağlıklı birey ise kontrol grubuna dahil edilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik bilgileri ve bel ağrısına ilişkin klinik bilgileri alınmıştır. Solunum kas kuvveti Pocket-Spiro MPM100 cihazı ile ölçülmüştür. Bel ağrısı şiddeti Görsel Analog Skalası (GAS) ile , bel ağrısı kaynaklı özür durumu Oswestry Özürlülük İndeksi (OÖİ) ile, yorgunluk ise Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ) ile değerlendirildi. Vücut kompozisyonu için Vücut Kitle İndeksi (VKİ), kardiyorespiratuar uygunluk için 6 Dakika Yürüme Testi (DYT), kas kuvveti gövde kasları için manuel kas testi, esneklik lumbal bölge için otur-uzan testi kullanılarak fiziksel uygunluk parametreleri değerlendirildi. Çalışmamızın bulgularına göre kronik bel ağrılı bireyler ile kontrol grubu karşılaştırıldığında bel ağrılı bireylerin MİP(p=0,032), MEP(p=0,009), 6 DYT(p=0,002) sonuçları kontrol grubundaki bireylere göre daha düşükken YŞÖ(p=0,002) sonuçları daha yüksekti. Lumbal bölge esnekliğinde anlamlı fark yoktu (p=0,91). MİP ile OÖİ (p=0,66), MEP ile OÖİ (p=0,209), MİP ile GAS (p=0,328) ve MEP ile GAS (p=0,58) arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Bel ağrılı grupta 6 DYT ile OÖİ (p=0,001) arasında anlamlı ilişki bulundu. Çalışmamızın sonuçlarına göre, kronik bel ağrısı olan bireylerde sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametrelerinden kardiyorespiratuar uygunluk değeri ve gövde kas kuvveti, ayrıca solunum kas kuvveti kontrol grubundaki bireylere göre daha düşük skorlar aldı ve yorgunluk daha fazlaydı. Solunum kas kuvvetlerinin sağlıklı bireylere göre daha düşük olması, diyaframın stabilizasyondaki rolünün azalmasına yol açabilir ve bel ağrısı için risk faktörü olabilir. Bel ağrısı tedavi programında solunum egzersizlerine ve aerobik egzersizlere yer vermek, bu farkın azalmasına katkı sağlayabilir ve böylelikle lumbal bölge stabilizasyonundaki artış ile birlikte bel ağrısında düzelme gözlenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the respiratory muscle strength and physical fitness of individuals with chronic low back pain with those of healthy individuals and to reveal the relationship between evaluation parameters. In our study, 37 individuals diagnosed with chronic low back pain with a mean age of 42.57±8.70 years were included in the patient group and 40 healthy individuals with a mean age of 40.40±8.41 years were included in the control group. Participants' sociodemographic characteristics and clinical information about low back pain were recorded. Respiratory muscle strength was measured with the Pocket-Spiro MPM100 device. Low back pain severity was assessed using the Visual Analog Scale (VAS), disability due to low back pain was assessed using the Oswerstry Function Questionnaire ( OFQ), and fatigue was assessed using the Fatigue Severity Scale (FSS). Physical fitness parameters were evaluated using Body Mass Index (BMI) for body composition, 6 Minute Walking Test (6MWT) for cardiorespiratory fitness, manual muscle test for trunk muscles for muscle strength, sit-and-reach test for lumbar region for flexibility. According to the findings of our study, when comparing individuals with chronic low back pain to the control group, MIP (p=0.032), MEP (p=0.009), and 6MWT (p=0.002) results were lower in the control group, while FSS (p=0.002) results were higher .There was no significant difference in lumbar region flexibility (p=0.91). There was no significant relationship between MIP and OFQ (p=0.66), MEP and OFQ (p=0.209), MIP and VAS (p=0.328), and MEP and VAS (p=0.58) did not show a significant relationship. In the group with low back pain, a significant correlation was found between 6 DYT and OFQ (p=0.001). According to the results of our study, individuals with chronic low back pain had lower scores on health-related physical fitness parameters such as cardiorespiratory fitness value and trunk muscle strength, as well as respiratory muscle strength, and fatigue was higher than individuals in the control group. The lower respiratory muscle strength compared to healthy individuals may lead to a decrease in the role of the diaphragm in stabilization and may be a risk factor for low back pain. Including respiratory exercises and aerobic exercises in the low back pain treatment program may contribute to reducing this difference, thus improvement in low back pain may be observed along with an increase in lumbar region stabilization.