Motor kontrol egzersizlerinin spesifik olmayan bel ağrısı üzerindeki etkisi
Effects of motor kontrol exercise on non-specific low back pai̇n
- Tez No: 626490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bel ağrısı dizabilitenin en yayagın sebeplerinden birisidir.Bundan dolayı üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların sayısında da artışa neden olmuştur.Motor kontrol egzersizleri ile ilgili olarak literatürde birbiriyle çelişen sonuçlar içeren çok sayıda çalışma bulunmaktadır.Ek olarak bel ağrısı olan hastalara hangi egzersiz programlarının faydalı olcağı tartışılır hale gelmiştir.Yapılan tez çalışmasında motor kontrol egzersizleri spesifik olmayan bel ağrısı üzerindeki etkisi araştırılarak bu soruya yanıt aranması hedeflendi.Yapılan çalışmada 30-65 yaş arası BKİ 18,6-31,3 arası olan 30 kadın ve 30 erkek sağlıklı birey katıldı.Bireylerin yaş ortalaması 43,48±10,59 iken BKİ ortalaması24,66±3,27 idi.Yapılan çalışmada spesifik olmayan bel ağrılı 30 erkek ve 30 kadın birey katıldı. Katılan bireylerin spinal patoloji, cerrahi öykü, gebelik, infeksiyon, takip boyunca cerrahi öyküsü, mental yetmezlik, görme işitme problemi, denge koordinasyon bozukluğu olan bireyler çalışma dışı bırakıldı. Çalışmaya akut, subakut ve kronik bel ağrısı olan bireyler dahil edildi.Bireyler randomize edilmiş şekilde iki gruba ayrılarak, 30 erkek ve 30 kadın hastaya geleneksel bel karın izometrik ve germe egzersizleri, diğer 30 erkek ve 30 kadından oluşan gruba motor kontrol egzersizleri verildi.Visual Anolag skala (VAS) ve OSWESTRY Bel Ağrı Skalası v2.0 ile bireylerin ağrı seviyeleri kayıt edildikten sonra her iki grubuda fizik tedavi laboratovarında egzersizler sözel ve görsel olarak anlatıldı ve bire bir uygulamalı olarak fizyoterapist eşliğinde gösterildi.Uygulamalar bireyelerin fizksel yeterliliği göz önüne alınarak verildi.Çalışmaya katılan bireyler 3. Ve 6. Hafta VAS ve OSWESTRY BEL AĞRI skalaları ile ağrı seviyeleri tekrardan değerlendirildi. Çalışma sonucunda demografik yapılar ile ilgili ilşki bulunamadı (p>0,05). Tedavi öncesi (p=0,870), tedavi sonrası 3.haftada (p=0,917) ve tedavi sonrası 6.haftada (p=0,358) VAS sonuçları istatistiki olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Low back pain is one of the most common causes of disability. This has led to an increase in the number of scientific studies. There are numerous studies in the literature regarding contradictory results in terms of motor control exercises. In addition, it was discussed which exercise programs would be beneficial to patients with low back. The use of this study was to investigate the effect of motor control exercises on nonspecific low back pain. In this study, 30 female and 30 male healthy individuals with BMI between 18-36 years of age participated in the study. The mean age of the subjects was 43.48 ± 10.59 and the mean BMI was 24.66 ± 3.27. In the study, 30 male and 30 female subjects with non-specific low back pain were included. Spinal pathology, surgical history, pregnancy, infection, history of surgery, mental insufficiency, visual hearing problem, balance coordination disorder were excluded from the study. Patients with acute, subacute and chronic low back pain were included in the study. Individuals are randomized into two groups, 30 male and 30 female patients with traditional waist abdomen isometric and stretching exercises, the other 30 men and 30 women were given motor control exercises. Visual anolag scale (VAS) and OSWESTRY low back Pain Scale v2.0 after the recording of pain levels of individuals in both groups in the physical therapy laboratory exercises were verbally and visually described and one-to-one practiced physiotherapist. The applications were given considering the physical qualifications of the individuals. Individuals who participated in the study were evaluated 3. and 6. week again with VAS and OSWESTRY low back pain scales. As a result of the study, no significant relationship was found between demographic structures (p> 0.05). According to the groups, pre-treatment (p = 0,870), after 3 weeks (p = 0,917) and after 6 weeks (p = 0.358) of treatment VAS scores did not differ significantly (p>0,05). Oswestry scores were not statistically significant (p> 0.05) before the treatment (p = 0.594), at the third week (p = 0,894) and after 6 weeks (p = 0,767) (p> 0,05). When the groups were evaluated without any relationship, significant data were found in both groups.