A New method in the process of creating urban form: urban coding
Kentsel formun elde edilmesi sürecinde yeni bir yöntem: Urban coding
- Tez No: 85228
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Oz Bu çalışma; en son planlama yaklaşımı olarak bilinen 'New Urbanism' ve 'Urban Coding' yönteminin kuramsal ve pragmatik özelliklerinin tarihsel çerçevede tanıtılması: yaklaşımın tasarım prensiplerinin ve belirlediği yaşam biçiminin kaybetmek üzere olduğumuz geleneksel Türk değerleriyle ortak yönlerinin olduğunun ortaya çıkarılması; yöntemin, yerel özellikler düşünülerek uyarlanabileceğinin ve günümüz planlama yaklaşımının yerini alabileceğinin gösterilmesini amaçlamaktadır. Bunu ortaya çıkarmak için, İzmir Metropolitan alan sınırları içerisinde ki en önemli ve en problemli sayılabilecek alanlardan biri olan Karşıyaka Şemikler Bölgesinde karşılaştırmalı bir fiziki tasarım çalışması yapılmıştır. Bu çalışma göstermiştir ki, insanlar dar görüşlülükten kurtulup yeniliklere açık olduğu sürece, bu yöntem, günümüz yöntemleriyle karşılaştırıldığında, kentsel formun elde edilme sürecinde daha arzu edilen sonuçlar ortaya koyabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims; to introduce the theoretical and pragmatic features of the 'New Urbanism* and the 'Urban Coding Method", which is known as the last planning approach in an historical framework; to show that most of this approach's design principles and the life style that it determines have something in common, and. convenient with the traditional Turkish values that we are about to lost; to prove that concerning local features, it would be adapted and take the place of 'conventional planning approach'. In order to demonstrate it, a physical comparative design study was accomplished in a case study area, Karşıyaka Şemikler District, which is one of the most important and also problematic site within the Izmir Metropolitan Area. This study indicated that, New Urbanist principles can generate more desirable consequences as compared to conventional principles in the process of creating urban form provided that people approve to change their short sight and approve to be receptive.