The Design of information elements in urban areas; a case study in İzmir, Kemeraltı
Kentsel mekanlarda bildirişim öğelerinin tasarımı; İzmir, Kemeraltı'nda örnek çalışma
  1. Tez No: 85227
  2. Yazar: FERAL GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
ÖZ Bugün, şehirlerimizin en önemli sorunlarından biri herhangi bir yasal bir kurum ya da yönetmelik olmaması nedeniyle reklam tabela ve levhalarının yarattığı görsel kirlilik ve karmaşadır. Bu görsel kirliliği engellemek için reklam panoları dikkatle incelenmelidir. Bu araştırma; reklam levhalarının ve bunların tasarım sürecinin Türkiye ve yabancı ülkelerdeki yönetmelikleri baz alarak incelenmesini ve korunacak yapılar da göz önünde bulundurularak İzmir'in tarihi ve geleneksel merkezi Kemeraltı'na yönelik bir yönetmelik denemesinin sunulmasını amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, one of the biggest problems of our cities is the visual pollution and confusion, which is caused by signage because of the absence of a regulation or a special authorized institution. To prevent this visual pollution, the commercial signage must be examined carefully. This research aims to study the problems about signage and sign planning process, in respect with the regulation examples that are valid for both, in foreign countries and Türkiye, as well as to offer a regulation example in the historical city center of İzmir; Kemeraltı in accordance with registered buildings as a case study. IV