Urban design for disabled people
Engelli insanlar için kentsel tasarım
- Tez No: 85229
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMAHAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın ana konusu, engelli insanların ihtiyaçları doğrultusunda dış mekanların tasarım standardlarının ve ölçülerinin belirlenip, seçilen kent mekanlarının bu standardlara göre tekrar tasarımını içermektedir. Bu amaçla sadece kentsel dış mekanlar ele alınmıştır. Başlangıç olarak evrevsel tasarım prensipleri detaylı olarak açıklandı, daha sonra engelli insanların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarının önemi ve engelli insan sayısının artış sebepleri vurgulandı. Sırasıyla genel terminoloji, tanımlar, dış mekan ve engelli insan ölçüleri verildi. Daha sonra dış mekan bileşenleri belirlenip bunlara ait tasarım ve bakım standardları verildi. Araştırmanın sonunda araştırma konusu olarak seçilen tüm İzmir'de yaşanan mevcut çevre belirlenen tasarım ve bakım standardları, engelli insanların ihtiyaçları doğrultusunda ele alınıp hataları ve eksiklikleri belirlendi. Uygulama projesi olarak İzmir'de eksiklikleri ne hataları belirlenen ve standardlara uymayan mekanlar seçildi ve tasarım standardlarına uygun olarak tekrar ele alınıp tasarlandı.
Özet (Çeviri)
Defining outdoor space dimensions and standards in respect to disabled people's requirements and redesign of selected outdoor space components in respect to these standards is the main subject of this research. It is important that just“outdoor open space”is the main concern of the research. For this reason at first, starting point of the research,“Universal Design”explained with its guidelines and principles in detail, then, importance of disabled people's participation in social and economic life and reasons of increase in their population is emphasised. After, general terminology, definitions, and dimensions of outdoor space components and disabled people's are given. Outdoor space components are defined and then, their design and maintenance guidelines, standards are given. At the end, Izmir City Centre is selected as a project area and absence and faults of existing outdoor built environment in respect to disabled people requirements defined. In project, selected outdoor space components that are not correspond standards are redesigned in accordance with design guidelines and standards.