Tibia pilon kırıklarında cerrahi tedavi edilen hastalarda yapılan yürüme analizinin statik ve dinamik olarak değerlendirilmesi
Static and dynamic evaluation of gait analysis in surgically treated tibia pilon fracture patients
  1. Tez No: 852284
  2. Yazar: CAN ÇAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışma ile primer amacımız tibia pilon kırığı nedeniyle opere edilen hastalarda yürüme paternlerini ve ayak basınç analizindeki değişiklikleri incelemektir. Sekonder amacımız ise tibia pilon kırıklarında cerrahi tedavi sonrası hastaların klinik, radyolojik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2020- Ocak 2022 tarihleri arasında tibia pilon kırığı nedeni ile tarafımızca cerrahi tedavi yapılan 39 hasta retrospektif takip edildi. Hastaların cinsiyet, yaş, opere taraf, eşlik eden kırık, AO/OTA ve Ruedi-Allgower sınıflama sonuçları, açık kırık varlığı, travma mekanizmaları ve postoperatif komplikasyonları kaydedildi. Tüm hastaların 1.yıl kontrollerinde eklem hareket açıklığı (EHA), ayak bileği ve diz fleksör ve ekstansör kas kuvvetleri ve Q açısı ölçüldü; American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS), Foot and Ankle Disability Index (FADI) ve Visual Analogue Scale (VAS) skoru değerlendirildi. Hastaların ameliyat sonrası redüksiyon kalitesini Burwell-Charnley kriter skalası ile ayak bileği artrozu ise Takakura artroz sınıflamasına göre değerlendirildi. Hastalara postoperatif 1. yılda yürüme analizi ve pedobarografik inceleme yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 19'u (%48,7) kadın, 20'si (%51,3) erkek toplam 39 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 51,18 ± 14,87 (Aralık: 19 – 77 yıl) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
STATIC AND DYNAMIC EVALUATION OF GAIT ANALYSIS IN SURGICALLY TREATED TIBIA PILON FRACTURE PATIENTS Aim: Our primary aim with this study is to investigate the changes in gait pattern and plantar pressure changes in surgically treated tibia pilon fracture patients. Our secondary aim is to investigate the clinical, radiological and functional outcomes after surgical treatment of tibial pilon fracture patients. Materials and Methods: Between January 2020 and January 2022, 39 patients who underwent surgical treatment for tibial pilon fractures were followed retrospectively. Gender, age, operated side, accompanying fracture, AO/OTA and Ruedi-Allgower classification results, presence of open fracture, trauma mechanisms and postoperative complications of the patients were recorded. At the 1-year follow-up of all patients, joint range of motion (ROM), ankle and knee flexor and extensor muscle strengths, and Q angle were measured; American Orthopedic Foot and Ankle Society (AOFAS), Foot and Ankle Disability Index (FADI) and Visual Analogue Scale (VAS) scores were evaluated. Postoperative reduction quality of the patients was evaluated according to the Burwell-Charnley criterion scale and ankle arthrosis was evaluated according to the Takakura arthrosis classification. Gait analysis and pedobarographic examination were performed on the patients in the first postoperative year. Results: A total of 39 patients, 19 (48.7%) female and 20 (51.3%) male, were included in the study. The average age of the patients was calculated as 51.18 ± 14.87 years (Range: 19 – 77 years).