Eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisi: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler
The effect of education expenditure on economic growth: Developed and developing countries
  1. Tez No: 852283
  2. Yazar: NAZLICAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ekonomik büyüme geçmişten günümüze tüm ülkeler için önemli bir politika amacı haline gelmiştir. Ekonomik büyüme ülkenin refahının ve gelir seviyesinin artmasıdır. Eğitim de yine aynı şekilde refah artmasının yanı sıra ekonomik gelişmelere katkı sağlar. Bu nedenle eğitime yapılacak olan harcamalar ekonomik büyüme için büyük bir önem taşır. Bu çalışmanın amacı gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde eğitim harcamalarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinin ekonometrik olarak araştırmaktır. Çalışmada, 20 gelişmekte olan ve 27 gelişmiş ülkede eğitim harcamalarının milli gelir üzerindeki etkisi panel ARDL yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz dönemi, 2000-2020 yılları arasını kapsamaktadır. Analiz sonuçları hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde eğitim harcamalarındaki değişikliklerin milli gelir üzerinde pozitif bir etki ortaya çıkardığını göstermektedir. Bununla birlikte, gelişmiş ülkelerde eğitim harcamalarının ortaya çıkardığı etki, gelişmekte olan ülkelere kıyasla daha büyüktür. Elde edilen sonuçlar çerçevesinde, ülkelerin ekonomi politikaları çerçevesinde eğitim harcamalarına önem vermesinin ekonomik büyüme açısından önemli bir nokta olduğu bulgusuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Economic growth has been an important policy objective for all countries from past to present. Economic growth is the increase in the country's welfare and income level. Education likewise contributes to economic development as well as welfare growth. Therefore, expenditures on education are of great importance for economic growth. The aim of this study is to econometrically investigate the effect of education expenditures on economic growth in developed and developing countries. In the study, the effect of education expenditures on national income in 20 developing and 27 developed countries is analyzed by panel ARDL method. The analysis period covers the period between 2000-2020. The results of the analysis show that changes in education expenditures have a positive effect on national income in both developed and developing countries. However, the effect of education expenditures in developed countries is bigger than in developing countries. Within the framework of the results obtained, it is concluded that the emphasis of countries on education expenditures within the framework of economic policies is an important point in terms of economic growth.