Plasenta previa akreata spektrumu sonrası fertilite durumu
Fertility status after placenta previa accreata spectrum
  1. Tez No: 852309
  2. Yazar: UĞUR ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET FINDIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Plasenta previa akreata spektrumu sonrası fertilite durumunun değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya 01.01.2010 ve 31.12.2022 yılları arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kadın hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, geçirilmiş sezaryen öyküsü olan hastalar içerisinden transvajinal ultrasonografi ile plasenta previa tanısı konulup sezaryene alınan ve sezaryen sırasında plasenta akreata spektrumu saptanıp uterusa kanama durdurucu sütur uygulanan 159 hasta dahil edildi. Hasta verileri için hastalar telefonla arandı ve hastane veri tabanı retrospektif olarak tarandı. Çalışmamızda analizler SPSS 22 paket programında değerlendirilmiştir. Bulgular: Kliniğimizde 12 yıllık dönemde toplamda 13878 doğumun olduğu, bu doğumların 2591'inin (%19) normal doğum, 11287' sinin (%81) sezaryen ile doğum olduğu tespit edildi. 12 yıllık dönemdeki tüm doğumlar incelendiğinde, bu doğumların 725'inin (%5) tanı öncesi sezaryen geçmişi olan ve olmayan plasenta previa tanılı gebeden oluştuğu tespit edildi; bunların içerisinde de 202'sinin (%1) plasenta previa akreata spektrum tanılı hasta olduğu tespit edildi. 202 hastadan 41'inin telefon numarasına ulaşılamadı, 2 hasta çalışmaya katılmak istemedi; bu nedenle çalışmamız 159 hasta üzerinden yapıldı. Çalışmamıza dâhil edilen 159 hasta içerisinden 57 hastanın bir, 61 hastanın iki, 32 hastanın üç, 8 hastanın dört ve 1 hastanın da beş geçirilmiş sezaryen öyküsü mevcuttu. Çalışmamıza dahil edilen 159 hasta içerisinde gebe kalma oranı %27 iken, gebelik istemeyip korunan hastalar çıkarıldığında kalan 66 hasta içerisinde gebe kalma oranı %65,1 bulunmuştur. Gebelik oluşmayan hastalar incelendiğinde %80,2'si korunmuş olup %19,8'i korunmamasına rağmen gebe kalamamıştır. Gebe kalan hastaların 5'inde (%11,6) plasenta previa akreatanın tekrarladığı görülmüştür. Sonuç: Yaptığımız çalışmada uterus koruyucu cerrahi yapılan ve uterusa kanama durdurucu sütur uygulanan hastalarda sonrasında gebelik, plasenta previa akreata tekrarlama oranı, transfüzyon ihtiyacı ve adet düzeninde anlamlı fark bulunmamıştır. Bu nedenle sezaryen sırasında uterusa uygulanan kanama durdurucu süturlerın fertilite üzerine olumsuz etkilerinin olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: Evaluation of fertility status after placenta previa accreta spectrum. Method: This study was conducted between 01.01.2010 and 31.12.2022 at Dicle University, Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology. Among the patients with a history of cesarean section, placenta previa was diagnosed by transvaginal ultrasonography. Patients who 159 patients in whom placenta accreta spectrum was detected during cesarean section and uterine hemostatic sutures were applied were included. For data, patients were contacted by phone and the hospital database was retrospectively scanned. SPSS 22 package program was used for the analysis of the data. Results: It was determined that there were a total of 13878 births in our clinic during the 12-year period, 2591 of these births (19%) were vaginal births and 11287 (81%) were cesarean sections. it was determined that 725 (5%) of these births consisted of pregnant women diagnosed with placenta previa, with or without a history of cesarean section before diagnosis; Among them, 202 (1%) were determined to be patients diagnosed with placenta previa accreta spectrum. 41 out of 202 patients could not be reached, 2 patients did not want to participate in the study; Therefore, our study was conducted on 159 patients. Among the 159 patients included in our study, 57 patients had one, 61 patients had two, 32 patients had three, 8 patients had four, and 1 patient had five previous cesarean sections. While the pregnancy rate was 27% among the 159 patients included in our study, when the patients who did not want pregnancy and were protected were excluded, the pregnancy rate was found to be 65.1% among the remaining 66 patients. When the patients in whom pregnancy did not occur were examined, 80.2% were protected and 19.8% could not become pregnant despite not being protected. It was observed that placenta previa accreta recurred in 5 of the patients who became pregnant (11.6%). Conclusion: In our study, no significant difference was found in terms of pregnancy, placenta previa accreta recurrence rate, transfusion need, and menstrual pattern in patients who underwent uterine-sparing surgery and a bleeding-stopping suture was placed on the uterus. For this reason, we think that hemostatic sutures applied to the uterus during cesarean section do not have negative effects on fertility.