İnsan sperminde kriyoprezervasyon sonrası oluşan dna hasarı üzerine İn Vitro zencefil (Zingiber officinale) uygulamasının etkisi
The effect of In Vitro ginger (Zingiber officinale) application on dna damage after cryopreservation in human sperm
- Tez No: 931250
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Kriyoprezervasyon, biyolojik materyallerin (hücreler, dokular, embriyolar, sperm, yumurta hücreleri vb.) çok düşük sıcaklıklarda (genellikle -196°C'de sıvı azot kullanılarak) saklanması işlemidir. İnsan sperminin kriyoprezervasyonu, hem yardımcı üreme teknikleri hem de erkek üreme kapasitesinin korunması açısından büyük bir öneme sahiptir. Ancak, bu işlem sonucunda sperm kalitesinde belirgin bir düşüş meydana gelmektedir. Yapılan çalışmalar, zencefilin farklı hücre türleri üzerinde antioksidan etki gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu araştırmanın temel amacı, in vitro uygulanan zencefil ekstraktının insan sperminde özellikle kriyoprezervasyon sonrası oluşan sperm parametrelerindeki bozulmalar ile sperm DNA hasarı üzerine olası faydalarını ortaya koymaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, Dicle Üniversitesi Hastanesi Üroloji Kliniği'ne başvuran 25-40 yaş aralığındaki 40 normozoospermik (volümü, total sperm sayısı, konsantrasyonu, motilite, vitalite ve morfoloji değerleri alt referans değerlerine eşit veya üzerinde) erkek hasta dahil edilmiştir. Hastalardan mastürbasyon yoluyla alınan ve rutin semen analizleri yapılıp dondurma işlemi için hazırlanan semen örnekleri; dondurma öncesi grup, dondurma-çözme sonrası grup, dondurma medyumuna zencefil ekstraktı eklenen grup olmak üzere üçe ayrılmıştır. Tüm örneklerin, dondurma öncesi ve çözme sonrası sperm parametrelerine ve DNA fragmantasyon oranlarına bakılmış ve en az 200 sperm sayılarak ortalamaları alınmıştır. Dondurma öncesi ve çözme sonrası değerler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmamız, dondurma-çözme işlemi sonrasında sperm canlılığı, hareketliliği ve DNA bütünlüğünde belirgin kayıpların meydana geldiğini doğrulamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Cryopreservation is the process of storing biological materials (cells, tissues, embryos, sperm, oocytes, etc.) at very low temperatures (usually -196°C using liquid nitrogen). Cryopreservation of human sperm is of great importance for both assisted reproductive techniques and the preservation of male reproductive capacity. However, this process results in a significant decrease in sperm quality. Studies have shown that ginger has antioxidant effects on different cell types. The main aim of this study was to determine the possible benefits of ginger extract applied in vitro on the deterioration of sperm parameters and sperm DNA damage in human sperm, especially after cryopreservation. Materials and methods: The study included 40 normozoospermic (volume, total sperm count, concentration, motility, vitality and morphology values equal to or above the lower reference values) male patients between the ages of 25-40 years who were admitted to the Urology Clinic of Dicle University Hospital. Semen samples obtained from the patients by masturbation and prepared for freezing after routine semen analysis were divided into three groups: pre-freezing group, post-freeze-thaw group, and the group in which ginger extract was added to the freezing medium. Sperm parameters and DNA fragmentation rates of all samples before and after freezing and thawing were analyzed and at least 200 sperms were counted and averaged. Pre-freezing and post-thawing values were compared statistically. Results: Our study confirmed that significant losses in sperm viability, motility and DNA integrity occurred after freeze-thawing.