Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Kompleksi'nin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Bingöl University Modern Beekeeping Complex in terms of occupational health and safety
  1. Tez No: 852326
  2. Yazar: FERHAT ALPAĞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışma ortamındaki potansiyel risklerin etkili bir şekilde yönetilmesi, sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarının oluşturulmasını hedefleyerek iş kazaları ve meslek hastalıklarının azaltılması, İş Sağlığı ve Güvenliğinin temel amacını oluşturur. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme konusundaki en etkili yöntem, güvenli çalışma koşullarını sağlamak adına sorunları tanımlayıp çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemektir. Tarım sektöründe iş kazaları ve meslek hastalıklarıyla ilgili sorunların mevcut olduğunu gösteren ilgili çalışmalar incelendiğinde, ülkemizde önemli bir yer tutan arıcılık faaliyetleri, iş sağlığı ve güvenliği açısından çeşitli tehlikeler ve riskler içermektedir. Bu nedenle, arıcılık faaliyetlerinin güvenli bir çalışma ortamında gerçekleştirilebilmesi amacıyla arıcılık faaliyetleriyle ilgili tehlikelerin tespit edilmesi, değerlendirilmesi ve etkili bir biçimde yönetilmesi hayati bir öneme sahiptir. Bingöl Üniversitesi, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından desteklenen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından koordine edilen Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı çerçevesinde faaliyet gösteren bir Pilot Üniversite olarak, ana çalışma alanları arasında“Arı ve Arı Ürünleri”bulunmaktadır. Bu program kapsamında kuruluş aşaması devam eden Modern Arıcılık Kompleksinin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında; Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Kompleksi ve bazı bileşenlerindeki faaliyetler için Fine Kinney ve L-tipi karar matrisi yöntemleri kullanılarak risk analizleri gerçekleştirilmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Risk değerlendirmesine ek olarak sıcaklık, gürültü ve aydınlatma gibi bazı ortam ölçümleri de yapılarak değerlendirilmiştir. Bingöl Üniversitesi Modern Arıcılık Kompleksi ve bileşenlerindeki çalışmalarda, potansiyel tehlikeleri ve riskleri belirlemek amacıyla iş yükünün yoğun olduğu bal hasat dönemlerinde iki yıl süreyle gözlem ve görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen risk analizleri ve ortam ölçümleri sonucunda gerekli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The effective management of potential risks in the working environment, the reduction of occupational accidents and occupational diseases by aiming at the creation of healthy and safe working environments constitute the main objective of Occupational Health and Safety. The most effective method for preventing occupational accidents and occupational diseases is to identify problems and adopt a solution-oriented approach in order to ensure safe working conditions. When the related studies showing that there are problems related to occupational accidents and occupational diseases in the agricultural sector are examined, beekeeping activities, which occupy an important place in our country, contain various hazards and risks in terms of Occupational Health and Safety. For this reason, it is of vital importance to identify, evaluate and effectively manage the hazards associated with beekeeping activities in order to ensure that beekeeping activities can be carried out in a safe working environment. Bingöl University, supported by the Office of Strategy and Budget and coordinated by the Higher Education Council, operates as a Pilot University within the framework of the Universities Regional Development-Oriented Mission Differentiation and Specialization Program. Among its main focus areas is“Bees and Bee Products.”Within the scope of this program, the evaluation of the Modern Beekeeping Complex in terms of occupational health and safety gains importance as it is in the establishment. In this thesis study, risk analyses were conducted for the activities in the Bingöl University Modern Beekeeping Complex and its some components using Fine Kinney and L-type decision matrix methods, and the results were compared. In addition to risk assessment, some environmental measurements such as temperature, noise, and lighting were also conducted for evaluation. Observations and interviews were carried out over a two-year period during the intensive workload periods, particularly during honey harvesting seasons, to identify potential hazards and risks in the activities of the Bingöl University Modern Beekeeping Complex and its components. Based on the obtained risk analyses and environmental measurements, necessary recommendations have been presented.