Madde kullanim bozukluğu olan bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri ile biyolojik ritimlerin aşerme ve relaps riski ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between attention deficit and hyperactivity symptoms and biological rhythms with craving and relapse risk in individuals with substance use disorder
- Tez No: 852340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAY ÖNEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş ve Amaç: Bağımlılık gibi biyopsikososyal alanlarda birçok özellikle ilişkili bir hastalıkta, aşerme ve relaps riski ile ilişkili olabilecek pek çok etken bulunmaktadır. Çalışmamızda madde kullanım bozukluğu olan bireylerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri, biyolojik ritim ve kronobiyolojik değişkenler ile madde aşerme ve relaps riski arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntemler:Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı şekilde tasarlanan bu çalışmaya, Mart 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM kliniğine başvuran, DSM-5 tanı kriterlerine göre Madde Kullanım Bozukluğu tanısı alan, araştırmaya gönüllü 100 hasta ile 100 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Veri Formu, Erişkin Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (Adult ADHD Self-Report Scale – ASRS), Wender-Utah Derecelendirme Ölçeği (25 maddeli kısa form) (WUDÖ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ), Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG), Sabahçıl-Akşamcıl Anketi (SAA), Moodist Relaps İndeksi (MORİ), Madde Aşerme Ölçeği (MAÖ) uygulanmış ve çıkan veriler gruplar arasında karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In a disease such as addiction, which is associated with many features in biopsychosocial areas, many factors may be associated with craving and relapse risk. This study aims to investigate the relationship between attention deficit and hyperactivity symptoms, biological rhythms, and chronobiological variables with substance craving and relapse risk in individuals with substance use disorders. Materials and Methods: This descriptive and correlation-seeking study included 100 voluntary patients diagnosed with Substance Use Disorder (SUD) according to DSM-5 diagnostic criteria and 100 voluntary healthy controls who applied to Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital AMATEM Clinic between March 2023 and September 2023. Participants were assessed using the Sociodemographic Data Form, Adult Attention Deficit and Hyperactivity Disorder Self-Report Scale (ASRS-V1.1) Symptom Checklist, Wender-Utah Rating Scale (25 item version) (WURS-25), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Biological Rhythms Interview for Assessment in Neuropsychiatry (BRIAN), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Moodist Relapse Index (MORI), Substance Craving Scale. The data obtained were compared between groups.