Kumar oynama bozukluğu tanısı olan hastalarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) sıklığı ve DEHB eş tanısının kumar oynama nedenleri ve kumar oynama davranışı üzerine etkisi
The frequency of attention deficit and hyperactivitiy disorder (ADHD) in patients diagnosed with gaming disorder and the effect of adhd co-diagnose on causes of gambling and gambling behavior
- Tez No: 678866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH ALTINTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Kumar oynama davranış ının en ileri formu olan“kumar oynama bozukluğu (KOB)”işlevsellikte bozulmaya neden olacak ş ekilde ve sü rekli bir biç imde kumar oynama davranış ı olarak tanımlanır. 2013 yılından itibaren Kumar Oynama Bozukluğu (KOB) diğer madde kullanım bozuklukları ile hem belirtileri ve etiyolojisi hem de nörobiyolojik açıdan benzer özellikler gösterdiği için dürtü denetimi bozuklukları yerine bağımlılıklar alt başlığına alınmıştır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) ise çocukluk döneminde başlayan ve yetişkinlikte de yüksek oranda devam eden nörogelişimsel bir bozukluktur. Son zamanlarda yapılan nörobiyolojik çalışmalarda KOB tanılı hastalarda DEHB tanılı hastalarınkine benzer şekilde dürtü kontrolünde ve yürütücü işlevlerde bozulma olduğu gösterilmiştir. Biz çalışmamızda tedavi arayışındaki KOB tanılı bireylerde DEHB eş tanısının sıklığını belirlemeyi ve kumar davranışı, kumar oynama nedenleri gibi klinik değişkenler üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza bağımsız bir hekim tarafından DSM-5 kriterlerine göre KOB tanısı almış ve tedavi arayışında olan 100 hasta dahil edildi. Tüm hastalara South Oaks Kumar Tarama Testi (SOKKTT), Kumar Oynama Nedenleri Ölçeği (KONÖ), Barrat Dürtüsellik Ölçeği Kısa Formu, Wender Utah Derecelendirme Ölçeği (WUDÖ) ve Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Kendi Bildirim Ölçeği (ASRS) uygulandı. Ayrıca, WUDÖ ve ASRS sonucu kesme puanının üzerinde olan hastalar ile Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) açısından DSM-5 kriterlerine göre değerlendirme görüşmesi yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen KOB tanılı 100 hastanın %28'inde (n: 28) sadece çocukluk çağı DEHB öyküsü, %17'sinde (n:17) ise erişkinlikte devam eden DEHB eş tanısı olduğu saptandı. Erişkin dönemde DEHB eş tanısı olan bütün hastalarda çocukluk çağında DEHB öyküsü olduğu görüldü. KONÖ - Eğlenme/Heyecanlanma-Kaçınma-Para Kazanma faktörlerinin ve Barratt'ın ölçek puanları, çocukluk çağı DEHB öyküsü olan ve erişkin DEHB eş tanısı olan grupta olmayanlara göre daha yüksek olduğu saptandı. Erişkin DEHB eş tanısı olanlarda olmayanlara göre bir günde kumar ile geçirilen süre ve SOKKT ölçek puanı ortalamasının daha yüksek olduğu saptanırken; kumar oynamaya başlama yaşı, tedaviye başvuru yaşı ve kumar oynama davranışı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Sonuçlar: Çalışmamızda tedavi arayışındaki KOB tanılı bireylerde DEHB eştanısının sıklığının %17 olduğu saptanmış olup mevcut DEHB eş tanısının kumar davranışı ve kumar oynama nedenleri gibi klinik değişkenler üzerine etkisi tartışılmıştır. DEHB tanısı alan bireylerin ileri dönemde bağımlılık riskinin normal popülasyondan daha yüksek olduğu unutulmamalı; bu riske yönelik bilinçlendirme çalışmalarına ve koruyucu ruh sağlığı uygulamalarına ağırlık verilmelidir. Kumar oynama bozukluğu olan hastaların tedavi planlarında DEHB komorbiditesi göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective:“Gambling disorder”, which is the most severe form of gambling behavior, is defined as continuous gambling behavior that causes impairment in functionality. Since 2013, Gambling Disorder (GD) has been included in subheading of addictions instead of impulse control disorders, as it has similar characteristics with other substance use disorders in terms of both symptoms, etiology and neurobiology. Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a neurodevelopmental disorder that begins in childhood and persists in adulthood at a high rate. In recent neurobiological studies, it has been shown that patients with GD have impaired impulse control and executive functions, similar to those with ADHD. In our study, we aimed to determine the frequency of ADHD comorbidity in individuals with GD who are seeking treatment and to investigate its effects on clinical variables such as gambling behavior and causes for gambling. Matherials and Methods: GD diagnosed, according to DSM-5, 100 patients who seeking treatment were included in our study. South Oaks Gambling Screening Test (SOGS), The Five-Factor Gambling Motives Scale (GMS), Barratt Impulsivity Scale Short Form 11 (BIS-11-SF), Wender Utah Rating Scale (WURS), Adult ADHD Self-Report Scale (ASRS) were applied. In addition, the patients whose WURS and ASRS results were above the cut-off score were interviewed for attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) according to DSM-5 criteria. Results: It was found that 28% (n: 28) of the 100 patients with GD included in the study had a history of childhood ADHD only, and 17% (n: 17) had a comorbid ADHD that persistent at adulthood. It was observed that all patients with ADHD comorbidity in adulthood had a history of ADHD in childhood. It was found that the GMS - amusement/excitement, socialazation, monetary gains, and avoidance factors and Barratt's scale scores were higher in the group with history of childhood ADHD and adult ADHD comorbidity than in those without. While it was determined that GD patients with persistent ADHD comorbidity had a higher mean“time spent with gambling in one day”and SOGS score average than those without; no statistically significant difference was found in age of onset of gambling, age of admission to treatment and gambling behavior. Conclusions: In our study, the frequency of comorbid ADHD was found to be 17% in individuals with GD who seeking treatment and the effect of current ADHD comorbidity on clinical variables such as gambling behavior and reasons for gambling were discussed. It should be kept in mind that individuals diagnosed with ADHD have a higher risk of addiction in the future than the normal population. Thus, awareness-raising activities and preventive mental health practices should be focused on. ADHD comorbidity should be considered in the treatment plans of patients with gambling disorder.