Adölesanlarda Bonded RME sırasında besin tüketim değişikliklerinin incelenmesi
Investigation of food consumption changes during Bonded RME adolescents
  1. Tez No: 852341
  2. Yazar: MUSTAFA CAFEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL HAMAMCI, DOÇ. DR. MEHMET ALİ YAVAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın amacı adölesanlarda Bonded RME yapılan bireylerde besin tüketim değişiklerinin değerlendirilmesidir. Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı kliniğinde tedavi olan, maksiler posterior çapraz kapanışa sahip, 12-16 yaş aralığında adölesan dönemde olan 21'i kız, 9'u Erkek toplam 30 birey çalışmamızda dahil edilmiştir. Hastalarda genişletme tedavisi yapılmadan hemen önce, Bonded RME apareyi takıldıktan 1, 4 ve 12 hafta sonunda olmak üzere dört farklı zamanda vücut ağırlığı, beden kütle indeksi ve 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kayıtları (enerji, protein, karbonhidrat, yağ, lif, a vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, Folat, E vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, B12 vitamini ve Omega 3) alınmıştır. Analizler IBM SPSS Statistics 26 paket programı üzerinden yapılmıştır Enerji(kcal) düzeyleri sırasıyla; T0: 1472,98±422,53, T1: 886,34±331,70, T2: 1091,76±353,81, T3: 1216,72±365,30 bu şekildedir. RME'den önce enerji düzeyleri diğer üç zamandaki enerji düzeylerinden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha fazladır. Protein, karbonhidrat, yağ, lif, A vitamini, tiamin, riboflavin, B6 vitamini, folat, E vitamini, C vitamini, kalsiyum, magnezyum, fosfor, demir, B12 vitamini ve Omega 3 düzeylerinde anlamlı farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate food consumption changes in adolescents who underwent bonded RME. A total of 30 individuals, 21 girls and 9 boys, who were treated at Adıyaman University Faculty of Dentistry Department of Orthodontics clinic, had maxillary posterior crossbite, and were in adolescence between the ages of 12-16 were included in our study. Immediately before the expansion treatment, patients' body weight, body mass index and 24-hour retrospective food consumption records (energy, protein, carbohydrate, fat, fiber, vitamin A, thiamine, riboflavin, vitamin B6, folate, vitamin E, vitamin C, calcium, magnesium, phosphorus, iron, vitamin B12 and Omega 3) were recorded at four different times, 1, 4 and 12 weeks after the Bonded RME appliance was installed were taken. Analyzes were made using IBM SPSS Statistics 26 package program. Energy (kcal) levels respectively; T0: 1472.98±422.53, T1: 886.34±331.70, T2: 1091.76±353.81, T3: 1216.72±365.30. Energy levels before RME were statistically significantly higher than energy levels at the other three times. There are significant differences in protein, carbohydrate, fat, fiber, vitamin A, thiamine, riboflavin, vitamin B6, folate, vitamin E, vitamin C, calcium, magnesium, phosphorus, iron, vitamin B12 and Omega 3 levels.