Yaban mersini özünün erkek futbolcularda IL-6 ve CRP seviyeleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of blueberry extract on IL-6 and CRP levels in male football players
- Tez No: 852349
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ, DOÇ. DR. SEDAT GÜLTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Spor, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı; 18 yaş ve üzeri erkek futbolcularda yaban mersini özünün serum CRP ve serum IL-6 seviyeleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırma 1 hafta sürmüştür ve yaban mersini özü takviyesi alan erkek futbolcular ile yaban mersini özü takviyesi almayan erkek futbolcular arasındaki serum CRP ve serum IL-6 seviyeleri arasındaki değişimler kıyaslanarak incelenmiştir. Çalışmaya 24 erkek futbolcu katılmıştır. Futbolculara ait demografik bilgiler, antropometrik ölçümler (yaş, boy, kilo) ve yaban mersini özü takviyesi öncesi-sonrası serum CRP ve serum IL-6 seviyeleri kaydedilmiştir. Yapılan çalışma; Deney Grubu (DG), Deney Ara Grubu (DAG) ve Kontrol Grubu (KG) olmak üzere üç gruptan oluşturuldu. Gruplar 8 kişilik planlandı. Gruplardaki her katılımcı 18 yaş ve üzeri futbolculardan randomize seçildi. Deney grubuna, 1 hafta boyunca 140 gr/gün yaban mersini özü tüketimi sağlandı. Deney ara grubuna, 4 gün boyunca 140 gr/gün yaban mersini özü tüketimi sağlanırken geriye kalan 3 gün boyunca yaban mersini özü tüketilmedi. Kontrol grubu ise 1 hafta boyunca yaban mersini özü tüketmedi. Çalışmanın başlangıcında, ön test olarak tüm katılımcılardan birer tüp kan örneği alındı. Kan örneklerinden serum CRP ve serum IL-6 seviyelerine bakıldı. 1 haftanın sonunda aynı işlem tekrar yapıldı ve değerler kaydedildi. CRP değeri için CRP Türbidimetrik Testi, IL-6 değeri için Human IL-6 Elisa Kiti kullanıldı. Elde edilen veriler, bilgisayar ortamında SPSS 27.0 istatistik paket programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to examine the effect of blueberry extract on serum CRP and serum IL-6 levels in male football players aged 18 and over. The research lasted 1 week and the changes in serum CRP and serum IL-6 levels between male football players who took blueberry extract supplements and those who did not take blueberry extract supplements were examined. 24 male football players participated in the study. Demographic information of the football players, anthropometric measurements (age, height, weight) and serum CRP and serum IL-6 levels before and after blueberry extract supplementation were recorded. The study carried out; It consisted of three groups: Experimental Group (DG), Experimental Intermediate Group (DAG) and Control Group (CG). Groups are planned for 8 people. Each participant in the groups was randomly selected from football players aged 18 and over. The experimental group was provided with the consumption of 140 g/day of blueberry extract for 1 week. The experimental intermediate group was allowed to consume 140 g/day of blueberry extract for 4 days, while blueberry extract was not consumed for the remaining 3 days. The control group did not consume blueberry extract for 1 week. At the beginning of the study, a tube blood sample was taken from all participants as a pre-test. Serum CRP and serum IL-6 levels were measured from blood samples. At the end of 1 week, the same process was repeated and the values were recorded. CRP Turbidimetric Test was used for CRP value, and Human IL-6 Elisa Kit was used for IL-6 value. The data obtained were evaluated on a computer using the SPSS 27.0 statistical package program.