Kocaeli üniversitesi diş hekimliği fakültesi'nde eğitim gören 1. ve 5. sınıf öğrencilerinde periodontal farkındalığın, yaşam kalitesi ve mevcut periodontal durumları üzerine etkisi
The impact of periodontal awareness on quality of life and current periodontal conditions in 1st and 5th-year students at kocaeli university faculty of dentistry
- Tez No: 852348
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA GÜZELDEMİR AKÇAKANAT
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin, diş hekimliği fakültesine başladıkları 1. sınıftaki periodontal sağlık ve hastalık hakkındaki bilgi, farkındalık ve uygulama düzeyleri ile son dönemleri olan 5. sınıftaki bilgi, farkındalık ve uygulama düzeylerini karşılaştırılması hedeflenmiştir. Yöntem: Çalışmamıza Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde eğitim gören ve çalışmaya dahil olma kriterlerini sağlayan 1. ve 5. sınıf öğrencilerinden 100'er kişi olmak üzere, toplam 200 kişi dahil edilmiştir. Bu çalışmada öğrencilerin oral hijyen alışkanlıklarını, periodontal sağlık algılarını ve periodontal sağlık bilgi düzeylerini değerlendirmek için 35 soruluk bir öz bildirim anketi, ve ağız sağlığının yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek için ise ASEP-14 ve GASDİ ölçekleri uygulandı. Çalışmaya katılan öğrencilerin mevcut periodontal durumlarını değerlendirmek için plak indeksi (PI), gingival indeks (GI), cep derinlikleri (CD), sondlamayı takiben görülen kanama (STGK), klinik ataçman kaybı (KAK), diş eti çekilme miktarı (DÇ) ve restorasyon bulunan dişleri kayıt altına alındı. Bulgular: Oral hijyen alışkanlıklarını ve periodontal sağlık algısını değerlendirdiğimiz anket sorularına 1. ve 5. sınıf öğrencilerinin verdiği cevaplar arasında anlamlı fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study compares Kocaeli University Faculty of Dentistry students' knowledge, awareness, and proficiency levels regarding periodontal health and disease in their first year of dental school with those in their final year (5th year). Method: Our study included a total of 200 participants, comprising 100 students from the 1st and 5th grades of the Faculty of Dentistry at Kocaeli University who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study. In this research, a 35-item self-report questionnaire was administered to assess students' oral hygiene habits, periodontal health perceptions, and levels of periodontal health knowledge. Additionally, the OHIP-14 and GOHAİ scales were employed to examine the impact of oral health on quality of life. Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), probing pocket depths (PD), bleeding following probing (BOP), Clinical Attachment Loss (CAL), amount of gingival recession (GR), and recorded teeth with restorations were documented to evaluate the current periodontal conditions of participating students. Findings: There was no significant difference observed between the responses of 1st and 5th-year students to the questionnaire items assessing oral hygiene habits and periodontal health perception. However, a significant difference was observed between the groups in their responses to questions evaluating the level of periodontal knowledge (p < 0.001). Additionally, there was a significant difference between 1st and 5th-year students in terms of the OHIP-14 and GOHAİ scales applied to assess students' perceived impact of oral health on quality of life (p < 0.001), as well as in Plaque Index (PI), Gingival Index (GI), probing pocket depths (PD), Bleeding on Probing (BOP), and Clinical Attachment Loss (CAL) values (p < 0.001). Conclusion: It was concluded that, as a result of their dental education, students demonstrated an increase in their periodontal knowledge and awareness levels. Additionally, improvements were observed in oral hygiene attitudes and behaviors, enhancements in current periodontal conditions, and an overall increase in the quality of life.