Yüksek din öğretimi alan bireylerde dinin etkisini hissetme düzeyi ile sekülerleşme ilişkisi
The relationship between the level of feeling the influence of religion and secularization in individuals receiving higher religious education
- Tez No: 852402
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Tüm dünyayı etkisi altına alan modernleşme ile birlikte ortaya çıkan sekülerleşme kavramı sosyal bilimlerin en çok tartışılan konularından biri olarak kabul edilmektedir. Kavram ortaya çıktığı andan itibaren dönemin önde gelen sosyal bilimcileri din olgusunun tamamen yok olacağını savunmuşlardır. Sekülerleşme ile birlikte toplumun her alanında birtakım değişimler meydana gelmiştir. Bu değişimler sosyal, dinî, ekonomik, kültürel ve daha birçok alanı kapsamaktadır. Özellikle din ve dine benzeyen yapılarda meydana gelen değişimler, yaşanılan dönem ve olaylara göre toplumların inanç düzeylerini etkilemiştir. Çoğunluğu Müslüman olan ülkemiz de bu değişimlerden farklı dönemlerde farklı şekillerde etkilenmiştir. Sekülerleşme sürecinde dinin etkisinin hissedilme düzeyi, toplumların sosyal, ekonomik ve politik yapısına bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle, sekülerleşme süreci ile dinin etkisi arasındaki ilişkiyi anlamak için kültürel ve tarihsel bağlamı göz önünde bulundurmak önem arz etmektedir. Araştırmamızda, laik devlet yapısında yüksek din eğitimi alan bireylerden belirlenen örneklem grubu içerisinde yer alan kişilerin dinin etkisini hissetme düzeyi ile sekülerleşme hakkındaki görüş ve eğilimleri incelenmiştir. Araştırmamız 2022-2023 yılında Sakarya, İstanbul ve Kocaeli'nde bulunan İlahiyat Fakülteleri'nde yüksek din öğretimi alan 380 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular içerik analizi yapılarak incelenmiştir. Sakarya Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi'nde bulunan İlahiyat Fakülteleri'nde yüksek din öğretimi alan bireylerin dinin etkisini hissetme düzeyi ile sekülerleşmeye dair görüşleri arasında tutarlı ve anlamlı bir ilişki olup olmadığına bakılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of secularization, which emerged with modernization that affected the whole world, is considered one of the most discussed topics in social sciences. From the moment the concept emerged, leading social scientists of the period argued that the phenomenon of religion would disappear completely. With secularization, some changes have occurred in all areas of society. These changes cover social, religious, economic, cultural and many other areas. Especially the changes in religion and religious-like structures have affected the belief levels of societies according to the periods and events experienced. Our country, whose majority is Muslim, has been affected by these changes in different ways at different periods. The level at which the influence of religion is felt in the secularization process may vary depending on the social, economic and political structure of societies. Therefore, it is important to consider the cultural and historical context to understand the relationship between the process of secularization and the influence of religion. In our research, the level of feeling the influence of religion and their opinions and tendencies about secularization were examined in the sample group of individuals who received higher religious education in a secular state structure. Our research was conducted in 2022-2023 with the participation of 380 people receiving higher religious education at the Faculties of Theology in Sakarya, Istanbul and Kocaeli. The findings obtained were examined by content analysis. It was tried to examine whether there is a consistent and meaningful relationship between the level of feeling the influence of religion and their views on secularization of individuals who received higher religious education in the Faculties of Theology at Sakarya University, Istanbul University, Marmara University and Kocaeli University.