Çocuk acil gözlem alanında izlenen hastaların farklı pediatrik erken uyarı skorlarının hastaların klinik sonuçları açısından karşılaştırmalı değerlendirilmesi
Comparative evaluation of different pediatric early warning scores of patients monitored in the pediatric emergency observation area in terms of clinical outcomes
  1. Tez No: 852418
  2. Yazar: MERVE TAZEGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Pediatrik erken uyarı skorları (PEUS), çocuk acil gözlem alanlarında, hastaların takip ve tedavi süreçleri esnasında yaşanabilecek değişimlerin öngörülebilmesi için geliştirilmiş araçlardır. Literatürde bir çok farklı PEUS bulunmaktadır, bu skorlamaların hastaların klinik sonlanımlarını hakkında karşılaştırmalı değerlendirilmesi üzerine çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, çocuk acil gözlem alanında takip edilen hastaların, başvuruda değerlendirilen dört farklı PEUS ile, klinik sonlanımlarını öngörmede tanısal test istatistiklerinin karşılaştırılmalı değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif, gözlemsel kohort çalışmasında, 01/01/2023-01/04/2023 tarihleri arasında merkezimizde Çocuk Acil Servis gözlem alanında takip edilen hastaların tamamı prospektif olarak, hesaplanan örneklem büyüklüğü olan 193 hastaya ulaşılana kadar değerlendirilmiştir. Hastalar Monaghan ve ark., Parshuram ve ark., Tibballs ve ark., Brilli ve ark. tarafından geliştirilen dört farklı PEUS'un, taburculuk, servise yatış, yoğun bakıma yatış veya mortalite sonlanımlarını öngörmede duyarlılık ve özgüllüğü, pozitif ve negatif olasılık oranları (OO), ve reciever operator characteristics curve (ROC) analizi ile eğri altında kalan alan (EAA) hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Pediatric early warning scores (PEWS) are pediatric emergency observation area tools to predict unexpected changes that may occur during follow-up and treatment processes. Studies on comparative evaluation of different PEWS regarding clinical outcomes are limited. In this study, we aimed to compare the diagnostic values in predicting the clinical outcomes of patients followed in the pediatric emergency observation area with four different PEWS assessed at admission. Patients and Methods: In this prospective, observational cohort study, patients admitted to our Pediatric Emergency observation area between 01/01/2023-01/04/2023 were included, until the calculated sample size of 193 was reached. Patients were assessed with four different PEWS developed by Monaghan et al., Parshuram et al., Tibballs et al., and Brilli et al. Sensitivity and specificity, and area under the curve (AUC) with receiver operator characteristics curve (ROC) were calculated in predicting outcomes such as discharge, hospitalization, intensive care admission, and mortality.