Atopik dermatitli çocuklarda yürüme özelliklerinin ve yürümeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of gait features and factors affecting gait in children with atopic dermatitis
- Tez No: 852485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada atopik dermatit (AD)'li çocuklarda yürüme özelliklerinin ve yürümeyi etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlandı. Fırat Üniversitesi Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran, Hanifin ve Rajka kriterlerine göre AD tanısı konulmuş 7-16 yaş arası 50 hasta ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine başvuran 50 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 100 çocuk çalışmaya alındı. Bütün hastaların dermatolojik muayeneleri yapılarak Atopik Dermatit Şiddet Skoru (SCORAD) hesaplandı. Çalışmaya dahil edilen bütün katılımcıların Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nöroloji polikliniğinde detaylı nörolojik muayeneleri, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı kliniğinde fizik muayeneleri ve Win-Track yürüme analizi platformu ile (MEDICAPTEURS Technology, Fransa) yürüme analizi yapıldı. Katılımcıların klinik, laboratuvar ve yürüme analizi verileri kaydedildi. Analizler SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 paket programında değerlendirildi. Çalışmada tanımlayıcı veriler kategorik verilerde n, % değerleri, sürekli verilerde ise sıra ortalaması ve standart sapma (SS) değerleri ile gösterildi. Gruplar arası kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Chi square testi uygulandı. Normallik varsayımlarını sağlamadığından ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U-testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi kullanıldı. Analizlerde istatistiksel anlamlılık düzeyi p0.05). Hasta grubunda vitamin B12 değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek tespit edildi (p0.05). SCORAD indexi 35 (%70) hastada hafif, 15 (%30) hastada orta ve şiddetli tespit edildi. Hasta grubunda SCORAD indexi ile IgE kategorilerinin odds oranı (OR) 0.62, SCORAD indexi ile vitamin D kategorilerinin ise 1.90 tespit edildi. Hastaların 46 (%92) ve kontrollerin 45 (%90)'inde dominant ekstremite sağ taraf olarak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate gait characteristics and factors affecting gait in children with atopic dermatitis (AD). A total of 100 children, including 50 patients aged 7-16 years who were diagnosed with AD according to Hanifin and Rajka criteria and 50 healthy volunteers who applied to the outpatient clinic of the Department of Skin and Venereal Diseases of Fırat University Hospital and 50 healthy volunteers who applied to the outpatient clinic of Pediatrics were included in the study. Dermatologic examinations were performed in all patients and Atopic Dermatitis Severity Score (SCORAD) was calculated. Detailed neurological examinations were performed in the Pediatric Neurology outpatient clinic of the Department of Pediatrics, physical examinations were performed in the Physical Medicine and Rehabilitation Department clinic, and gait analysis was performed with the Win-Track gait analysis platform (MEDICAPTEURS Technology, France). Clinical, laboratory and gait analysis data of the participants were recorded. Analyses were evaluated using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 22 package program. Descriptive data were presented as n, % values for categorical data and rank mean and standard deviation (SD) values for continuous data. The chi square test was used to compare categorical variables between groups. Since normality assumptions were not met, Mann Whitney U-test was used for the comparison of paired groups and Kruskal Wallis test was used for the comparison of more than two groups. Statistical significance level was accepted as p0.05). Vitamin B12 values were found to be statistically significantly higher in the patient group than in the control group (p0.05). SCORAD index was mild in 35 (70%) patients and moderate and severe in 15 (30%) patients. In the patient group, the odds ratio (OR) of SCORAD index and IgE categories was 0.62, and OR of SCORAD index and vitamin D categories was 1.90. In 46 (92%) of patients and 45 (90%) of controls, the dominant limb was recorded as the right side.