Yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılık düzeyleri ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişki
The relationship between nurses ethical sensitivity levels and psychological resilience in intensive care nurses
- Tez No: 852486
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yoğun bakım birimlerine yatışı yapılan hastaların durumlarının çoğunlukla hayati risk taşıması, yakın takip istemesi, özel tedavi ve bakıma ihtiyaç duyması bu birimlerde çalışan hemşirelerin, karşılaştıkları etik problemleri tanıması, probleme yönelik uygun çözümler üretebilmesi ve etik karar verebilme becerisine sahip olması gerekmektedir. Psikolojik dayanıklılığı yüksek olan hemşirelerin karşılaştığı riskli durumlarda ve kötü koşullarda daha iyi denetim sağlayabildiği görülmüştür. Yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılıkların ve psikolojik dayanıklılığının yüksek olması gelişen sağlık teknolojisinde karşılaşabilecekleri etik sorunların çözümlenmesinde faydalı olacaktır. Bu çalışmanın amacı yoğun bakım hemşirelerinin etik duyarlılık düzeyleri ile psikolojik sağlamlık düzeylerini belirlemek ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bulunan yoğun bakımlarda çalışan 205 yoğun bakım hemşiresi ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Ahlaki Duyarlılık Anketi-ADA, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki bağımsız sayısal değişken arasındaki ilişkiler için pearson korelasyon katsayısı, iki bağımsız grup arasındaki farklılıklar için bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla grup arasındaki farklılıklar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonucunda farklılık çıkması durumunda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için tukey testi kullanılmıştır. Analizlerde istatistiksel anlamlılık 0.05 düzeyinden yorumlanmıştır. Yoğun bakım hemşirelerinin ADA puan ortalaması 89.36 ± 19.63 olarak bulunmuştur. Bu araştırmada ADA alt boyutu puan ortalamaları içinde en yüksek puan otonomi (18.56 ± 6.00) en düşük puan ise oryantasyon (8.71 ± 3.77) alt boyutundadır. Hemşirelerin Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puan ortalaması 23.63 ± 4.75 olarak belirlenmiştir. Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği puanları ile Ahlaki Duyarlılık Anketi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı düşük düzeyde negatif yönlü ilişki bulunmaktadır. Sonuç olarak etik duyarlılık ile psikolojik sağlamlık arasında negatif yönlü ilişki belirlendiği için psikolojik sağlamlığı artırmaya yönelik çalışmaların etik duyarlılığa olumlu etki edeceği düşünülerek planlama yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
The conditions of patients admitted to intensive care units are mostly life-threatening, require close follow-up, need special treatment and care, nurses working in these units need to recognize the ethical problems they face, be able to create appropriate solutions to the problem and have the ability to make ethical decisions. It has been seen that nurses with high psychological endurance can provide better supervision in risky situations and bad conditions they face. The high ethical sensitivity and psychological resilience of intensive care nurses will be useful in solving the ethical problems they may encounter in the developing health technology. The aim of this study is to determine the ethical sensitivity levels and psychological Deciency levels of intensive care nurses and to examine the relationship between these variables. The research was conducted with 205 intensive care nurses working in intensive care units located at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Hospital. A Personal Information Form, a Moral Sensitivity Questionnaire-ADA, and a Short Psychological Robustness Scale were used to collect the data. Pearson correlation coefficient was used for the relationships between two independent numerical variables, independent sample t test for differences between two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) for differences between more than two groups were used in the analysis of the data. Dec Dec. 1. The data were analyzed using Dec. 1. Pearson correlation coefficient for the relationships between two independent numerical variables, independent sample t test for differences between two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA). Tukey test was used to determine which group caused the difference if there is a difference as a result of one-way analysis of variance (ANOVA). The statistical significance was interpreted from the level of 0.05 in the analyses. The average ADA score of intensive care nurses was found to be 89.36 ± 19.63. In this study, the highest score among the averages of the ISLAND sub-dimension score is autonomy (18.56 ± 6.00), and the lowest score is orientation (8.71 ± 3.77) sub-dimension. The total score average of the Nurses' Short Psychological Robustness Scale was determined as 23.63 ± 4.75. There is a statistically significant low-level negative relationship between the scores of the Short Psychological Robustness Scale and the Moral Sensitivity Questionnaire scores. Dec. As a result, since a negative relationship between ethical sensitivity and psychological soundness has been determined, it is recommended to plan Decently considering that studies aimed at increasing psychological soundness will have a positive effect on ethical sensitivity.